Invensys przejmuje Baana za 709 mln USD

Rada Nadzorcza i zarząd Baana sugerują akcjonariuszom, aby zgodzili się na przejęcie ich firmy przez brytyjski koncern specjalizujący się w systemach automatyzacji i sterowania produkcją. Po przejęciu Baan stanie się częścią nowego działu Invensys, zachowa jednak markę i nadal będzie rozwijał swoje produkty.

Baan, mający kłopoty finansowe producent systemów klasy ERP, otrzymał ofertę przejęcia od Invensys, firmy specjalizującej się w systemach automatyzacji i sterowania produkcją. Oferta, wynosząca 709 mln USD w gotówce, zyskała aprobatę rady nadzorczej i zarządu Baana. Do finalizacji transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda jego akcjonariuszy.

Wraz z propozycją przejęcia Baana, Invensys zapowiedział stworzenie nowego działu Invensys Software and System (ISS), któremu ma podlegać holenderski producent. Ma on zajmować się tworzeniem zintegrowanych systemów wspomagania zarządzania. Przedstawiciele firmy liczą, że roczny obrót tego działu wyniesie w pierwszym roku działalności ok. 2 mld USD. Baan zachowa swoją nazwę i na rynku nadal będą oferowane produkty sygnowane jego marką.

Na czele ISS stanąć ma Bruce Henderson, obecny szef działu Invensys Intelligent Automation. Z kolei Laurens Van der Tang, obecny dyrektor wykonawczy Baana, ma po finalizacji transakcji awansować na prezesa Baana. Centrala ISS będzie mieścić się w amerykańskim mieście Herndon w stanie Virginia, zachowana zostanie też siedziba Baana w Barneveld w Holandii.

Invensys, aby "postawić na nogi" przejmowaną firmę, zamierza zastosować rygorystyczny plan restrukturyzacji i ograniczenia kosztów. Jej przedstawiciele liczą, że w ten sposób uda im się zredukować do końca br., ponoszone co kwartał przez Baana koszty o 60-120 mln USD. W sumie nakłady Invensys na restrukturyzację Baana w ciągu półtora roku od finalizacji transakcji mają wynieść ok. 400 mln USD. Dzięki temu holenderska spółka ma odzyskać rentowność w ciągu roku.

Brytyjski koncern zapowiedział też, że zamierza wpierać tworzenie nowych jak i rozwój obecnych produktów Baana.

Invensys z siedzibą w Londynie jest międzynarodowym koncernem inżynieryjnym, specjalizującym się w rozwiązaniach automatyzacji i sterowania produkcją. Wartość rynkowa koncernu, liczona według kursu akcji na londyńskiej giełdzie z końca maja, wynosiła ok. 13,84 mld USD.

***

Baan stratny po raz kolejny

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200