Intranety w Europie i w USA

Yankee Group opracowała raport o intranetach w europejskich i amerykańskich korporacjach.

Yankee Group opracowała raport o intranetach w europejskich i amerykańskich korporacjach.

Według informacji podanych w ostatnim opracowaniu Yankee Group, w ciągu ostatniego roku intranet, działający na bazie serwerów WWW i protokołu TCP/IP, zawojował rynek korporacyjny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie. Amerykańskie przedsiębiorstwa są jednak bardziej zaawansowane pod względem rozwoju i liczby wdrożeń tej technologii.

Wśród firm działających za Oceanem 56% już posiada intranety albo planuje wykorzystanie ich przed końcem 1996 r. Kolejnych 26% zamierza to zrobić w przyszłym roku, a 9% w 1998 r. Tylko 9% dużych amerykańskich firm nie ma zamiaru przekształcić swojej dotychczasowej sieci w intranet.

W Europie natomiast, do końca 1996 r., tylko 26% firm będzie posiadać tego typu sieci. Jednak - jak twierdzą analitycy Yankee Group - większość pozostałych dużych przedsiębiorstw europejskich ma już sprecyzowane plany, co do wdrożenia u siebie intranetu w niedalekiej przyszłości. W ciągu roku lub dwóch lat 69% firm, które ich jeszcze nie posiada, zamierza je wprowadzić. Pozostałych 31% deklaruje chęć posiadania intranetu w późniejszym terminie.

Menedżerowie działów informatycznych w Europie i w Stanach Zjednoczonych twierdzą, że za dwa lata ich intranety będą wykorzystywane w ich przedsiębiorstwach w równym stopniu w czterech dziedzinach: komunikacji wewnętrznej i zapewnieniu dostępu do danych, w komunikacji z klientami i partnerami handlowymi oraz przy współdzieleniu dokumentów w ramach jednej aplikacji.

Raport twierdzi, że informatycy obawiają się, czy intranet zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa, który uniemożliwiłby dostęp do sieci osobom niepowołanym. "Chociaż jest to jedynie wrażenie, a nie realne zagrożenie, stanowi poważną przeszkodę we wprowadzaniu intranetów - twierdzą przedstawiciele Yankee Group. Około 79% dotychczasowych użytkowników tego typu sieci twierdzi, że właśnie brak odpowiednich mechanizmów zabezpieczeń stanowi największą przeszkodę przy podjęciu decyzji o wdrożeniu internetu. Jednak tylko 14% przedstawicieli korporacji przyznało, że spotkali się z przypadkami włamania do ich intranetu. W pozostałych włamanie nie zostało zauważone albo w ogóle nie miało miejsca.


TOP 200