Intertelecom bez nowości

Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom tracą impet. To symptom pogłębiającego się kryzysu imprez wystawienniczych w branży teleinformatycznej.

Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom tracą impet. To symptom pogłębiającego się kryzysu imprez wystawienniczych w branży teleinformatycznej.

Łódź

Po mało ciekawych ostatnich edycjach Infosystemu, po atrofii Komputer Expo, wydawało się, że to właśnie łódzki Intertelecom urośnie do rangi najważniejszej imprezy w branży teleinformatycznej. Niestety. W tym roku na targach Intertelecom nie tylko nie było Alcatela, Lucenta i Telekomunikacji Polskiej, lecz zabrakło przede wszystkim znaczących nowości rynkowych. Co charakterystyczne, mimo zachodzących przemian rynkowych i pojawienia się szerokiego grona nowych operatorów usług telefonii stacjonarnej, na Intertelecomie praktycznie nie było ich widać (z wyjątkiem NOM-u oraz 5.net, oferującej pod marką InterFone tanie usługi telefonii IP z wykorzystaniem urządzeń i rozwiązań amerykańskiej firmy Net2Phone). Byli natomiast widoczni oferenci usług transmisji danych.

Głód sieci

Według zaprezentowanych przez Tel-Energo badań VPN/WAN Gallup 62% działających w Polsce przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników nie korzysta z sieci rozległych, ale aż 43% spośród nich deklaruje zwiększenie wydatków na ten cel i to jeszcze w tym roku. Tel-Energo promował nową usługę MPLS VPN, pozwalającą na budowę sieci korporacyjnych. Mają one być zarządzane przez Tel-Energo, a opłata za ich użytkowanie nie zależy od odległości poszczególnych węzłów. Dodatkowo Tel-Energo oferuje w ramach tej usługi transmisję rozmów telefonicznych, zaś sama technologia MPLS pozwala na wydzielenie części pasma na inne potrzeby.

O ile jednak rozwiązanie MPLS jest doskonałe dla operatorów dysponujących siecią IP, bo pozwala im na oferowanie zupełnie nowych usług, o tyle inni operatorzy, mający rozwiązania ATM i Frame Relay, podchodzą do niej raczej sceptycznie. Dlatego np. , chwalący się tym, że jako jedyny oferuje usługi budowy międzynarodowych sieci korporacyjnych, realizuje usługi MPLS jedynie na żądanie klienta. Przedstawiciele tego operatora poinformowali, że w ciągu miesiąca w ramach programu partnerskiego rejestracji domen internetowych firmy współpracujące z NASK (obecnie jest ich pięć) uzyskają bezpośredni dostęp do bazy domen, co zautomatyzuje proces rejestracji.

Złoty medal targów zdobył najnowszy system abonencki Siemensa - HiPath 4000, będący następcą modeli Hicom 300 i Hicom 300 E. Nowy system ma znacznie bardziej elastyczną architekturę: moduły dostępowe mogą funkcjonować zarówno przy module głównym, jak i w rozproszeniu, np. w biurach regionalnych. Komunikacja między nimi odbywa się z wykorzystaniem protokołu IP. Punkty dostępowe korzystają z sygnalizacji i aplikacji działających w module centralnym, zachowując jednak możliwość lokalnej komutacji połączeń.

System jest wysoko skalowalny. Model 4300 IP umożliwia podłączenie do 2 tys. terminali, model 4500 - aż 12 tys. Pojedyncza instalacja może obejmować - oprócz modułu głównego - do trzech lokalnych punktów dostępowych i do 40 zdalnych dołączanych poprzez sieć IP (4300) lub do 15 lokalnych i do 84 zdalnych modułów dostępowych w przypadku modelu 4500. Wraz z systemem Siemens dostarcza pełną gamę aplikacji, m.in. dla call center, hoteli, help desku oraz możliwość konfiguracji routingu w taki sposób, by np. minimalizować koszty połączeń.

DGT przedstawiła na targach Abonencki Terminal Kablowy ATK-DGT 7410. Urządzenie jest przeznaczone dla operatorów sieci telewizji kablowej oraz osiedlowych dostawców Internetu zamierzających świadczyć usługi łączności głosowej konkurencyjne wobec telefonii tradycyjnej. Kluczem do sukcesu ma być oczywiście technologia VoIP.

Terminale wielkością zbliżone do modemu DSL mają z jednej strony port Ethernet, z drugiej zaś cztery porty telefoniczne umożliwiające podłączenie czterech linii analogowych lub dwóch linii ISDN 2B+D, w tym również faksu z prędkością 14 Kb/s. Urządzenia obsługują protokół H.323. Umożliwiają transmisję głosu w sieci IP bez kompresji zgodnie ze standardem G.711 oraz z kompresją przy użyciu kodowania G.729A.

Terminal nie jest urządzeniem samodzielnym - poprzez linie 10 Base-T Ethernet współpracuje z bramką zwaną przez DGT Serwerem Komunikacji Brzegowej.

Ostateczna, komercyjna wersja terminalu będzie gotowa w maju br. Według przedstawicieli firmy koszt pojedynczego urządzenia przy zamówieniach rzędu kilku tysięcy sztuk powinien oscylować wokół 200 USD, a więc ok. 50 USD na abonenta. Firma przewiduje też zaoferowanie urządzeń zbiorczych przeznaczonych do montażu w większych budynkach, zawierających wiele kart czteroportowych.

DGT zaprezentowało na targach także serwer telekomunikacyjny miniMillenium. Urządzenie to ma dokładnie takie same funkcje co nagrodzony na ubiegłorocznych targach serwer Millenium, można go jednak kupić w konfiguracjach już od ośmiu portów wewnętrznych (maksymalnie 112 portów wewnętrznych i 180 linii miejskich). W ten sposób funkcje dostępne dotychczas tylko dużym klientom, m.in. kilka protokołów CTI, billing w czasie rzeczywistym z danymi dostępnymi poprzez wbudowany serwer FTP lub zapytania SQL, pełna obsługa usług ISDN, zdalne zarządzanie poprzez HTTP/SSH/SNMP, znajdują się w zasięgu nawet niewielkich firm.

Ciekawym rozwiązaniem prezentowanym na targach był system do rejestracji rozmów telefonicznych firmy TRX. System obsługuje transmisję analogową, ISDN i VoIP oraz współpracuje ze wszystkimi głównymi systemami telefonicznymi.

System nagrywający można instalować zarówno między traktami zewnętrznymi a centralą PBX lub między centralą a terminalami. Obecnie urządzenie umożliwia jednoczesne rejestrowanie rozmów na 32 liniach, jednak już w połowie roku na rynek trafi wersja obsługująca do 128 kanałów jednocześnie. Największym zaskoczeniem jest jednak cena: urządzenie obsługujące 32 linie zewnętrzne wraz z oprogramowaniem kosztuje 27 tys. zł, a więc co najmniej kilka razy mniej niż rejestratory zagraniczne.

Łączność bez przewodów

Duzi operatorzy sieci szkieletowych, m.in. Telekomunikacja Kolejowa, starają się zwiększyć "ziarnistość" swojej infrastruktury poprzez inwestycje w rozwiązania tzw. ostatniej mili. Duży nacisk na rozwiązania bezprzewodowe kładzie firma ATM (liczącym się klientem sieci ATMAN są nadawcy telewizyjni - do transmisji nieskompresowanego sygnału wideo o jakości studyjnej potrzeba łączy 270 Mb/s).

Własne punkty dostępowe w ramach tzw. hotspotów WLAN zamierzają też budować operatorzy GSM. PTC uruchomiła pierwszy taki punkt na warszawskim lotnisku Okęcie, natomiast Polkomtel (informacja nie potwierdzona oficjalnie) będzie inwestował w takie rozwiązania jeszcze w tym roku na terenie dużych aglomeracji. Operator na targach oferował swoje rozwiązania poczty multimedialnej, działającej na styku telefonii i Internetu, np. jest możliwe wysłanie SMS-a, który zostanie odczytany jako komunikat głosowy w telefonii stacjonarnej lub wysyłanie "głosowych" e-maili.

Nagrodzeni

W konkursie o Złoty Medal Intertelecomu, prowadzonym przez organizatorów targów, nagrodzono trzy produkty:

  • Serwer telekomunikacyjny Siemensa HiPath 4000

  • Urządzenie Blue FRITZ! AP-ISDN z AVM Computersysteme Vertrebs GmbH

  • Grupę usług VPN MPLS oferowaną przez Tel-Energo


TOP 200