Interoperability, czyli łączmy się

Przedstawiamy kolejny temat numeru: Współpraca (interoperability) DOS/Windows z Unixem. Termin"interoperability" robi ostatnio ogromną karierę i nie jest to moda lecz potrzeba. Komputery PC osiągnęły wreszcie taki stopień rozwoju, że mogą korzystać z rozwiązań stosowanych już od ponad 20 lat w minikomputerach i superkomputerach. Docierają więc już do nich takie "nowinki" z epoki CYBER-a, jak wielodostępność, wielozadaniowość czy dyski wirtualne. Historia zakręciła więc koło i samodzielne komputery osobiste PC mogą się znowu stać terminalami, tyle że inteligentnymi i zaspokajającymi odwieczne zamiłowanie ludzi do kolorowych obrazków. Staje się to możliwe dzięki produktom mieszczącym się w pojęciu określanym jako interoperability, którą będziemy określać po polsku współpracą.

Przedstawiamy kolejny temat numeru: Współpraca (interoperability) DOS/Windows z Unixem. Termin"interoperability" robi ostatnio ogromną karierę i nie jest to moda lecz potrzeba. Komputery PC osiągnęły wreszcie takistopień rozwoju, że mogą korzystać z rozwiązań stosowanych już od ponad 20 lat w minikomputerach i superkomputerach. Docierają więc już do nich takie "nowinki" z epoki CYBER-a, jak wielodostępność, wielozadaniowość czy dyski wirtualne. Historia zakręciła więc koło i samodzielne komputery osobiste PC mogą się znowu stać terminalami, tyle że inteligentnymi i zaspokajającymi odwieczne zamiłowanie ludzi do kolorowych obrazków. Staje się to możliwe dzięki produktom mieszczącym się w pojęciu określanym jako interoperability, którąbędziemy określać po polsku współpracą.

Spośród wielu rozwiązań łączących funkcjonalnie różne platformy sprzętowo-programowe skoncentrujemy się w tymnumerze na platformie PC określanej umownie DOS/Windows i komputerach ożywionych jedną z wielu odmian Unixa.Zamierzeniem autorów i redaktorów tematu numeru jest zaprezentowanie czytelnikom problemu współpracy tych platform jak również przedstawienie niektórych produktów służących do tego celu. Umożliwiają one korzystanie użytkownikom PC z systemów unixowych, bez konieczności zmiany przyzwyczajeń, oprogramowania i baz danych (przynajmniej na razie). Nie obejdzie się niestety bez bolesnego dla niektórych procesu uczenia, gdyż pracując na komputerach PC nie stykaliśmy się dotychczas z takimi zagadnieniami jak: prawo dostępu, zarządzanie, transmisja, rozmieszczenie. Przedstawiliśmy popularne produkty służące do współpracy wspomnianych platform, zwracając uwagę na te, które są sprzedawane i instalowane w polskich instytucjach i firmach.

Zdajemy sobie sprawę, że dystrybutorzy i dealerzy są zobowiązani służbowo do nieujawniania braków proponowanych przez nich produktów, dlatego też opieraliśmy się w miarę możliwości na opiniach niezależnych ekspertów.

Gdy powrócimy do tego zagadnienia w którymś z kolejnych numerów będziemy starali się szerzej zaprezentować opinie użytkowników tych produktów, dając tym samym przyszłym nabywcom lepsze rozeznanie przed dokonaniem wyboru.

Zapraszamy Czytelników do zabrania głosu w dyskusji na temat zagadnień poruszanych w tej części numeru.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200