Interop: sieci na medal

W dniach 17-21 maja br. w Las Vegas (USA) odbywają się jedne z największych targów sieciowych w branży IT. Wśród najczęściej prezentowanych technologii znajdują się rozwiązania z zakresu cloud computing, wirtualizacji, sieci bezprzewodowych i "zielonej" teleinformatyki. Obecna edycja Interop wyróżnia się udoskonaloną redundancją sieci obsługującej wystawców i odwiedzających - zbudowano dwie, równolegle działające sieci złożone m.in. z 28. serwerów kasetowych (blade) i ponad 60. maszyn wirtualnych.

Targi sieciowe, mimo recesji panującej również w środowisku IT, są chętnie odwiedzane zarówno przez pasjonatów tematyki, jak i profesjonalistów. Aby wstępnie rozeznać sytuację na rynku organizatorzy Interop 2009 jeszcze przed rozpoczęciem imprezy przeprowadzili badania na grupie 930 specjalistów z małych, średnich i dużych firm. Jak się okazało, deklaracje dyrektorów działów informatycznych największych przedsiębiorstw odnośnie wielkości budżetów na rok 2009 są bardziej optymistyczne od dość sceptycznych przewidywań wielu analityków.

Ponad 40 proc. ankietowanych menedżerów IT spodziewa się wzrostu wydatków na sprzęt i aplikacje w swoich firmach. Podobny odsetek (38 proc.) prognozuje, iż tegoroczny budżet pozostanie niezmienny w stosunku do 2008 r., a tylko 20 proc. badanych deklaruje spadek inwestycji w nowe rozwiązania informatyczne. Wśród najważniejszych powodów swojej obecności na konferencji Interop respondenci wymienili: możliwość zapoznania się z ofertą wielu dostawców jednocześnie (na targach wystawia się ok. 400 producentów) oraz chęć zobaczenia w praktyce, jak działają najnowsze technologie (podczas imprezy organizowane są pokazy demonstracyjne, często prototypowych rozwiązań i pomysłów).

Ciekawostką Interop 2009 jest zbudowana w ciągu tygodnia (dzięki pracy 100 specjalistów IT i 17 wolontariuszy) sieć obsługująca ruch generowany przez wystawców i zwiedzających. Jak przekonują organizatorzy osiągnięty w tym roku stopień redundancji jest najwyższy w historii targów. Zbudowano dwie, równolegle działające sieci ze zdublowanymi serwerami, pamięciami masowymi oraz mniejszymi urządzeniami sieciowymi (przełączniki, routery).

Wykorzystano sprzęt IBM (28 serwerów blade IBM BladeCenter H), EMC (2 TB łącznej pamięci masowej), Enterasys (przełączniki i routery), VMware (vSphere, aplikacje do wirtualizacji zasobów), Riverbed (analiza ruchu i raportowanie). Fizyczną infrastrukturę dopełniają maszyny wirtualne (od 60 do 80 systemów). Sieć z targów w Las Vegas będzie ponownie użyta w listopadzie podczas imprezy Interop w Nowym Jorku.

Na majowych targach swoje produkty z segmentu komunikacji bezprzewodowej zaprezentowały m.in.: Aerohive (bezpieczeństwo połączeń Wi-Fi na bazie Private Pre-Shared Key, pozwalające uprościć zarządzanie sieciami w stosunku do 802.1x WPA enterprises), Aruba (rozwiązania bezprzewodowe dla małych firm oraz korporacyjnych systemów VPN), Cisco oraz Meriaki (kontroler Wi-Fi dla firm zatrudniających do 5 tys. osób).

O nowościach z branży sieciowej czytaj także:

Chcemy 10GbE w centrach danych

Przełącznik obsługujący 48 miedzianych połączeń Ethernet 10 Gb/s

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200