Internetowy świat otwarty

Aby zwiększyć funkcjonalność swoich rozwiązań do budowy hurtowni danych, Oracle w ostatnich tygodniach przejął trzy firmy. Przygotowuje także Warehouse Builder 2.0.

Aby zwiększyć funkcjonalność swoich rozwiązań do budowy hurtowni danych, Oracle w ostatnich tygodniach przejął trzy firmy. Przygotowuje także Warehouse Builder 2.0.

Uwagę uczestników tegorocznej konferencji OpenWorld '98, na której spotykają się użytkownicy oprogramowania Oracle, skupiła baza danych Oracle 8i. Amerykańska firma oficjalnie wprowadziła na rynek produkt promowany jako pierwszą na rynku internetową bazę danych. Oracle poinformował również o zamiarze wprowadzenia do niej nowego systemu plików iFS (internet File System), który ma stanowić zarówno bazę plików, jak i informacji internetowych.

Baza pod Internet

"Oracle 8i zaprojektowaliśmy z myślą o ułatwieniu opracowywania aplikacji dla Internetu i uproszczeniu zarządzania informacją internetową: multimedialnymi typami danych, danymi strukturalnymi, pocztą elektroniczną, dokumentami tekstowymi" - mówi Ken Jacobsen, wiceprezes koncernu. Wbudowanie maszyny wirtualnej Javy w motor bazy danych sprawi, że Oracle 8i stanie się środowiskiem do tworzenia i osadzania aplikacji. Ponadto będzie pełnić funkcję tradycyjnej bazy zarządzającej dużymi zbiorami, obsługą zapytań i transakcji. Uwagę użytkowników na ten produkt mają zwrócić usprawnione funkcje: przetwarzania transakcyjnego, budowy i obsługi hurtowni danych czy poprawiające działanie bazy na komputerach przenośnych.

Oracle 8i będzie oferowana w czterech wersjach: podstawowej, korporacyjnej (wiele dodatkowych opcji, m.in. do obsługi hurtowni danych), jednostanowiskowej Personal Oracle 8i oraz Oracle 8i Lite przeznaczonej do notebooków i komputerów typu palmtop. Poszczególne wersje Oracle 8i trafią na rynek w grudniu br. Cena najtańszej wersji z licencją dla 5 użytkowników ma być nie większa niż 1,5 tys. USD.

Silniej w hurtownie

Aby zwiększyć funkcjonalność swoich rozwiązań do budowy hurtowni danych, Oracle w ostatnich tygodniach przejął trzy firmy: One Meaning - oferującą oprogramowanie do zarządzania metadanymi, Aptiva - należącą wcześniej do PriceWaterhouseCoopers, producenta narzędzi analitycznych do liczenia rachunku kosztów, oraz Graphical Information - oferującą oprogramowanie do badania tzw. punktacji balansowo-bilansowej.

Oracle udostępnił także wersję beta Warehouse Builder 2.0, graficznego środowiska programistycznego wykorzystywanego do projektowania, wdrażania i zarządzania hurtowniami danych.

Oprogramowanie to będzie dostępne na rynku na początku 1999 r. w wersjach do Windows NT i Unix Warehouse Builder ma współpracować z systemami bazodanowymi stosowanymi w najważniejszych aplikacjach ERP.

Podczas OpenWorld Oracle zaprezentował pakiety z serii Internet Platform

Deployment Suite - Zestaw do budowy aplikacji przeznaczony dla niezależnych producentów oprogramowania. W jego skład wchodzą Oracle 8i, Oralce Application Server i Oracle Developer Server.

Enterprise Developer Suite - Pakiet do tworzenia oprogramowania przeznaczony dla przedsiębiorstw, zawierający m.in. Oracle 8i, Oracle Developer i Oracle Designer.

JDeveloper Suite - Składa się m.in. JDeveloper 2.0, Oralce 8i i Oracle Application Ser-ver. Będzie wykorzystywać standardy Java Database Connectivity, JavaBeans i Enterprise JavaBeans.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200