Internetowy łącznik

Firma MetaInfo zaprezentowała nową wersję serwera DNS dla systemu Windows NT

Firma MetaInfo zaprezentowała nową wersję serwera DNS dla systemu Windows NT

Sposobem na przemieszczanie się z jednego miejsca Internetu w inne jest wykorzystanie systemu, umożliwiającego konwersję nazw domen na rzeczywiste adresy sieciowe IP. Systemem takim jest Domain Name System (DNS), którego zadaniem jest przyporządkowywanie nazw numerom IP i odwrotnie.

Rozwiązań takich dedykowanych dla Windows NT jest wiele. Najnowszą wersję tego systemu operacyjnego Microsoft wyposażył nawet we własny serwis DNS. Dlatego zadziwiający może się więc wydawać fakt, że firma MetaInfo dostarcza własny serwer DNS dla Windows NT 4.0.

30 dni za darmo

Wersja ewaluacyjna DNS 2.1 firmy MetaInfo dostępna jest bezpłatnie na internetowym serwerze WWW o adresiehttp://www.metainfo.com. Oprogramowanie to zawiera trzy znaczące zalety wyróżniające je od DNS-u standardowo zawartego w Windows NT 4.0. Przede wszystkim może być ono administrowane za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW, jest w pełni zintegrowane z Windows Internet Naming System (WINS) Microsoftu oraz umożliwia wsparcie techniczne za pośrednictwem Internetu. Microsoft dołącza wprawdzie DNS do Windows NT 4.0, który także zintegrowany jest z WINS, ale - w przeciwieństwie do produktu MetaInfo - nie może być on zarządzany przez WWW, nie jest wyposażony w kreatora, który ułatwiałby instalację i konfigurację oprogramowania oraz nie ma tak bogatego wsparcia technicznego.

DNS 2.1 to odpowiednik unixowego narzędzia Bind, dzięki czemu możliwe jest proste przeniesienie systemu DNS z serwera unixowego na Windows NT - wystarczy tylko skopiowanie tablic DNS. Program pracuje jako 32-bitowy serwis NT i w pełni wykorzystuje aplikację odnotowującą wszystkie wydarzenia w systemie (Event Manager), zapisując wszelkie zdarzenia dotyczące DNS-u.

Instalacja i konfiguracja

Instalacja oprogramowania przebiega szybko i bezproblemowo, nawet w przypadku gdy przy klawiaturze siedzi niedoświadczony administrator. Program prowadzi użytkownika "za rękę", podpowiadając mu kolejne posunięcia, opowiadając - w razie potrzeby - o zasadach konfiguracji serwerów DNS i tłumacząc specyficzną terminologię internetową.

DNS 2.1 zapewnia także wymianę informacji między statecznym systemem nazewnictwa stosowanym w Internecie a dynamicznym adresowaniem dostępnym za pośrednictwem WINS. Dzięki interakcji DNS 2.1 i WINS możliwe jest przyporządkowywanie adresów IP nazwom domenowym, nawet wtedy gdy są one dynamicznie przyznane. Pozwala to znacznie uprościć pracę administratora, szczególnie wtedy, gdy administruje on dużą siecią komputerową. DNS 2.1 w połączeniu z WINS umożliwia całkowitą rezygnację z dystrybucji w sieci plików, zawierających tablice domenowe o przydzielonych na stałe numerach IP.

Zarządzanie przez przeglądarkę

Zaletą MetaInfo DNS 2.1 jest możliwość jego zarządzania przez sieć WWW. Czynność ta jest wręcz obligatoryjna, gdyż nie ma innej możliwości rekonfiguracji oprogramowania bądź modyfikacji jego tablic danych. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie, skierowane do administratorów, którzy dotąd musieli edytować tablice z adresami domenowymi i numerami IP za pośrednictwem prostego edytora tekstów.

Zarządzanie przez przeglądarkę w żaden sposób nie utrudnia pracy. Administrator może z łatwością wprowadzać adresy nowych komputerów w sieci, a także rozpoczynać i zatrzymywać działanie DNS. Oprogramowanie w maksymalny sposób stara się śledzić wprowadzane dane i uprzedzać o potencjalnych pomyłkach.

Dużą zaletą, szczególnie dla administratorów, którzy nie mają doświadczenia w konfigurowaniu DNS-u, jest możliwość skorzystania ze zdalnego wsparcia technicznego firmy MetaInfo. DNS 2.1 ma w swoim interfejsie użytkownika przycisk, za pomocą którego możliwy jest dostęp techników z firmy MetaInfo do firmowego serwera DNS przy wykorzystaniu Internetu. Pracownicy wsparcia technicznego zdalnie pomagają poprawnie skonfigurować serwer poprawiając błędy przy jego instalacji.

Podsumowanie

Korzystałem już z wielu rozwiązań serwera DNS dla Windows NT i muszę przyznać, że DNS 2.1 firmy MetaInfo to najprostszy w użyciu serwer DNS. Podczas testów nie spodobała mi się jedna rzecz: serwer DNS pozwala zdefiniować tylko jednego użytkownika, który może nim administrować (identyfikator użytkownika i hasło wpisywane są przy inicjacji połączenia z konsolą administracyjną poprzez przeglądarkę WWW). Uniemożliwia to różny przydział praw różnym osobom i oznacza jednocześnie, że program nie może prowadzić dziennika, w którym odnotowywałby informacje, dotyczące pracy administratorów ( kto i kiedy modyfikował tablice DNS).

Za DNS 2.1 trzeba zapłacić, co - choć może wydawać się oczywiste - wcale nie jest regułą. Wiele serwerów DNS dla Windows NT dostępnych jest bowiem za darmo.

Niemniej produkt jest godny polecenia i z pewnością trudno będzie znaleźć rozwiązanie administrowane w równie prosty sposób z tak doskonałym wsparciem technicznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200