Internetowa wiązka

Pozyskanie inwestora finansowego pozwoli łódzkiej firmie Laser Systemy Informatyczne na realizację projektów z zakresu handlu elektronicznego.

Pozyskanie inwestora finansowego pozwoli łódzkiej firmie Laser Systemy Informatyczne na realizację projektów z zakresu handlu elektronicznego.

"Biznes zmierza w kierunku Internetu, a my tworzymy oprogramowanie dla biznesu. Wymusza to zmiany w naszych produktach" - mówi Grzegorz Siewiera, prezes Laser Systemy Informatyczne (LSI) z Łodzi. Od niedawna w ofercie firmy znalazło się rozwiązanie dla handlu elektronicznego netMarket. Jest ono dostępne w dwóch wersjach: business- to-business i dla sklepów detalicznych. "Wersja business-to-business odróżnia się od wersji dla sklepów detalicznych np. sposobem wyświetlania towarów. Można do niej także dołączyć certyfikaty wydawane przez firmę Verisign czy stworzyć zintegrowane łańcuchy dostaw. Przy składaniu zamówienia na produkt system może automatycznie przygotować zamówienia do dostawców półproduktów dla jego producenta" - wyjaśnia Grzegorz Siewiera.

W ciągu dwóch miesięcy mają zakończyć się prace nad dodaniem do netMarket obsługi protokołu WAP (Wireless Application Protocol). LSI prowadzi również prace nad kolejnymi produktami internetowymi, m.in. do prowadzenia aukcji i dokonywania rezerwacji biletów.

Fuzja partnerów

Powstała w 1991 r. firma Laser początkowo zajmowała się sprzedażą sprzętu komputerowego i pisaniem oprogramowania na zamówienie. Dla polskiego oddziału General Motors (jako podwykonawca EDS) firma stworzyła jeden z pierwszych w Polsce systemów EDI (Electronic Data Interchange). LSI powstała w ub.r. w wyniku połączenia Laser z producentem oprogramowania do zarządzania firmą GeoSoft.

Rozmowy dotyczące połączenia trwały ok. 2 lat. "Obie firmy współpracowały od dawna. Połączenie oznaczało powstanie większej firmy, posiadającej bogatszą ofertę, co w efekcie pozwoliło nam pozyskać inwestora finansowego" - mówi Grzegorz Siewiera. Na początku marca br. 18% akcji firmy zakupiła spółka Regionalne Fundusze Inwestycyjne, w wyniku czego kapitał LSI wzrósł o 2 mln zł.

Pozyskane fundusze LSI zamierza przeznaczyć na dokończenie prac związanych z opracowaniem nowej wersji systemu zarządzania Bastion, która będzie działać pod kontrolą Windows i zawierać rozwiązania dla handlu elektronicznego. Będzie także przystosowana do współpracy z bazami danych Microsoft SQL i Oracle. Projekt ma się zakończyć do końca br. Obecnie system działa w środowisku DOS.

Laserowa sieć

Podwyższenie kapitału pozwoli także rozbudować sieć oddziałów. LSI działa na razie na terenie Łodzi, a od niedawna posiada biuro w Warszawie. Do końca br. mają powstać dwa nowe oddziały: w Poznaniu i Katowicach. W planach jest utworzenie 6-8 oddziałów, które działaniem mają objąć cały kraj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200