Internetowa Telekomunikacja

Oferta Telekomunikacji Polskiej S.A. jest skierowana głównie do przedsiębiorstw.

Oferta Telekomunikacji Polskiej S.A. jest skierowana głównie do przedsiębiorstw.

Jak informowaliśmy w poprzednich numerach, Telekomunikacja Polska S.A. zamierza rozpocząć działalność operatorską w zakresie dostarczania usług internetowych. Na tegorocznym Infosystemie przedstawiciele TP S.A. zapewniali, że pod koniec kwietnia br. będzie uruchomiony ogólnopolski numer internetowy 0-202122, a w każdym węźle sieci Polpak-T stać będzie przynajmniej 40 modemów 28,800 Kbps ( w Warszawie i Poznaniu około 120).

Przez pierwsze trzy miesiące płacić będzie się jedynie za połączenie telefoniczne. Jak twierdzi Krzysztof Trzewik z dyrektor Centrum Systemów teleinformatycznych TP SA, jeżeli odległość do węzła będzie mniejsza niż 25 km, opłata będzie taka sama, jak za rozmowę lokalną, Natomiast powyżej tej odległości stawka będzie wynosiła w dzień 60 gr, a nocą 30 gr za minutę (najniższa stawka międzymiastowa). "Numer jest przygotowany, ale są pewne opóźnienia związane z problemami technicznymi m.in. na centralach międzymiastowych" - twierdzi Krzysztof Trzewik. Obecnie TP S.A. ma węzły internetowe w 16 miastach, pod koniec roku będą one prawdopodobnie w każdym mieście wojewódzkim.

Według Krzysztofa Trzewika, Internet jest dla Telekomunikacji sprawą drugoplanową. Podstawowym przedsięwzięciem jest sieć Polpak-T, którą stworzono przede wszystkim dla biznesu. Wzbogacenie oferty TP S.A. o Internet jest spowodowane tym, że ruch w sieci Polpak-T praktycznie zanikał poza godzinami pracy. Firmy, które wykupiły CIR, czyli gwarantowaną minimalną przepustowość, będą miały pierwszeństwo w korzystaniu z sieci przed użytkownikami "internetowymi". Dla tych drugich przewidziana jest w przyszłości określona przepustowość.

Użytkownicy będą mogli na razie jedynie przeglądać zasoby Internetu. Jeśli jednak chcieliby tą drogą komunikować się ze światem, będą musieli wykupić konto u innego dostawcy. "Nie jesteśmy - jak na razie - przygotowani do zakładania kont, może zdecydujemy się na to za pół roku. Na razie nie mamy niezbędnego zaplecza kadrowego" - oświadczył Krzysztof Trzewik.

Usługi Frame Relay, a więc bezpośredni dostęp za pośrednictwem łączy o przepustowości od 64 Kbps do 2 Mbps będzie możliwy na przełomie maja i czerwca br. "Nie możemy podać cen za tego typu usługi, ponieważ po okresie testów, które wciąż jeszcze prowadzimy, musieliśmy wprowadzić kilka niezbędnych poprawek. Dotyczyły one głównie właśnie struktury cen" - powiedział Krzysztof Trzewik. Od czerwca br. TP S.A. zamierza także podłączać sieci LAN do Polpaka-T.

TP S.A. testuje łącze 2 Mb amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej MCI. Prawdopodobnie umowa z MCI zostanie podpisana jeszcze w kwietniu br. W przyszłości TP S.A. zamierza wykupić łącze do Europy Zachodniej.

"Nie sądzimy, aby TP SA mogła w najbliższym czasie nam zagrozić. Nie będą oni w stanie szybko udostępniać kont internetowych. Ponadto postawiliśmy już własną antenę satelitarną i za 4 tygodnie będziemy mieli niezależnie 2 Mb łącze do USA. będziemy wykorzystywali w ruchu lokalnym w Polsce" - stwierdziła Paula Wąsowska z Internet Technologies, firmy świadczącej usługi internetowe.

"Z tego co wiem, ceny TP S.A. nie różnią się znacznie od naszych. Dostęp IP może dać każdy, kto ma komputer i dwa modemy, natomiast nie każdy może zapewnić porządną obsługę klienta. Jednak nawet jeśli TP S.A. będzie bardzo tania, to pozostanie dużo miejsca dla firm obsługujących ten rynek" - zapewnia Darek Wichniewicz z warszawskiej firmy ATM.


TOP 200