Internet w Polsce - druga odsłona

Nad całą konferencją zaciążyła oficjalna wiadomość o proponowanym przez NASK nowym cenniku usług internetowych.

Nad całą konferencją zaciążyła oficjalna wiadomość o proponowanym przez NASK nowym cenniku usług internetowych.

Rozpoczęło je wystąpienie Marka Cara, prezesa Polskiej Społeczności Internetu, który stwierdził, że w Polsce zanika idea Internetu jako otwartej społeczności sieciowej. Jego zdaniem nie nadszedł jeszcze czas komercjalizacji sieci. Marek Car poddał całkowitej krytyce obecne dążenia NASK-u, aczkolwiek nie przedstawił konstruktywnych kontrpropozycji. Ripostował Tomasz Hofmokl, dyrektor NASK, który stwierdził, że to właśnie użytkownicy powinni znaleźć pieniądze na utrzymanie i rozwój sieci. Nowym cennikiem NASK-u zaniepokojeni są bynajmniej nie tylko akademiccy użytkownicy. Tomasz Chlebowski, prezes TCH - firmy, która od wielu lat wykorzystuje w swojej działalności Internet, włącznie z prowadzeniem serwisów informacyjnych pod WWW dla swoich klientów, stwierdził - "Jeśli NASK nie zmieni swoich planów, to od początku przyszłego roku zamkniemy cały internetowy interes. Przestanie być to dla nas opłacalne". Zdaniem Tomasza Chlebowskiego zmiana cennika może rodzić paradoksy, bowiem na serwerze TCH wiele zawartości zostało przeniesionych ze świata, co odciąża łącza międzynarodowe. Na szczęście większość wystąpień nie dotyczyła bezpośrednio jedynie opłat. Prezentowano nowe produkty, mówiono o bezpieczeństwie w sieci, podłączaniu doń i ekspansji tradycyjnych mediów w Internecie. Kilka wykładów poświęconych było zasadom podłączania się do sieci oraz prezentacji działających dzisiaj usługodawców Internetu.

Jarosław Deminet z Biura Informacyjnego Senatu RP opowiedział o planach związanych z wykorzystaniem Internetu w pracach parlamentu. Zarazem zauważył, że Internet nie jest bytem samym w sobie i wszystkie informacje jakie w nim można znaleźć prawie zawsze pochodzą z utworzonych wcześniej baz danych.

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Andrzeja Górbiela, który opowiedział o rozwoju elektronicznych pieniędzy i formach sprzedaży dostępnych w Internecie. Prelegent zapomniał jednak wspomnieć o uwarunkowaniach prawnych. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów wszelkie wirtualne banki i cyberdolary wydają się być nielegalne. Założenie konta w zagranicznym banku wymaga bowiem uzyskania odpowiedniego ministerialnego zezwolenia.

Na zakończenie uczestnicy przyjęli oświadczenie, podpisane między innymi przez przedstawicieli firm - ATM, Ternet, Polska Online, Decsoft i TCH. "Nowy cennik NASK zatrzymuje rozwój tej sieci i grozi tym, ze rodzący się dziś w Polsce komercyjny Internet będzie przejęty przez obce firmy. Czy wtedy uda się zatrzymać w kraju dochód z coraz ważniejszych dla gospodarki usług informacyjnych?

Nowy cennik ograniczy możliwość promocji Polski w świecie oraz odetnie nasz kraj od światowej infrastruktury informacyjnej. Doprowadzi też do stopniowej fragmentacji polskiego Internetu i jego nieuchronnej kryminalizacji. Konsekwencją tego będzie regres cywilizacyjny i stopniowa likwidacja Internetu w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Można mieć jedynie nadzieje, że przyszłoroczną konferencję będzie można opuścić w bardziej optymistycznym nastroju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200