Internet satelitarny w Polsce pomoże załatać białe plamy dostępu do Internetu

31 maja br. odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Unii Europejskiej, innych międzynarodowych instytucji, stowarzyszeń i firm prywatnych dotyczące dostępu do Internetu poprzez sieci satelitarne. Podczas spotkania europejska komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, stwierdziła, że usługi satelitarne są szansą na zapewnienie obywatelom UE pokrycia szerokopasmowego w Europie. Jej zdaniem tylko wykorzystanie różnych technologii łączenia z Internetem pozwoli osiągnąć cele zapisane w europejskiej agendzie cyfrowej.

Neelie Kroes stwierdziła, że satelity mogą wnieść ogromny wkład w osiągnięcie ważnego celu, jakim jest zapewnienie podstawowej formy szerokiego pasma dla wszystkich mieszkańców Unii. "Satelitarny dostęp do Internetu może być jedyną szansą dla 10 milionów gospodarstw domowych o ograniczonej dostępności do Internetu, znajdujących się na obszarach wiejskich, gdzie dostarczenie sieci przewodowych jest niezwykle drogie" - dodała Neelie Kroes. Komisarz Kroes wzięła udział w konferencji “Every European Digital - the Challenge of Bridging the Broadband Gap", spotkaniu zorganizowanym w porozumieniu z Europejskim Stowarzyszeniem Operatorów Satelitarnych.

ESOA wyraziło uznanie dla działań Komisji Europejskiej, która potwierdziła ważną rolę satelitów w dotrzymaniu założeń zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu szerokopasmowego do 2013 roku. "Do niedawna za pomocą satelity łączyli się z Internetem wyłącznie najzamożniejsi klienci biznesowi. Dzisiaj technologia ta jest dostępna praktycznie dla każdego. Jej parametry oraz cena zostały przez ostatnie lata dostosowane do potrzeb klienta indywidualnego" - twierdzi Sławomir Nowak z firmy Skylogic. Michel de Rosen, dyrektor generalny Eutelsatu i członek zarządu ESOA, podkreślił pełną zdolność satelitów do świadczenia konsumentom usług typu triple-play, łączących możliwość korzystania z telewizji, telefonu oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu z prędkością do 10 Mb/s, niezależnie od lokalizacji.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Konferencja została zorganizowana przez posłankę Parlamentu Europejskiego Edit Herczog i byłą komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Danutę Huebner, obecnie przewodniczącą Komitetu Regionalnego Rozwoju Parlamentu Europejskiego. Edit Herczog przypomniała uczestnikom spotkania, że termin zakończenia programu Dostęp do szerokiego pasma dla wszystkich przypadający na koniec roku 2010, jest już opóźniony. "Tradycyjne podejście polegające na instalacji okablowania w danym regionie sprawia, że odległe obszary oczekują lata na realizację planów infrastrukturalnych. Jest to dyskryminacja, a my powinniśmy uniknąć podziału UE na obszary mające dostęp do Internetu i resztę. Musimy działać już teraz" - postulowała Edit Herczog.

Danuta Huebner podkreśliła natomiast konieczność nadania priorytetu projektom, które zapewniają łączność internetową. "UE składa się z rozmaitych regionów geograficznych. Polskie moczary stanowią tylko jeden przykład, gdzie nie można oczekiwać łączności przewodowej w jakimkolwiek rozsądnym terminie, nawet przy akceptowalnych kosztach. W przypadku takich obszarów, regiony powinny wykazać się kreatywnością i wykorzystać inne obecnie dostępne technologie, takie jak technologie satelitarne" -dodała Huebner.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200