Internet rzeczy nowym źródłem wzrostu gospodarczego?

Jego zdaniem, jesteśmy dopiero na początku drogi ku transformacji branży IT związanej z pojawieniem się internetu rzeczy. Przykładem mogą być ubezpieczenia komunikacyjne oparte na wzorcach użytkowania, np. przebiegu pojazdu czy zwyczajach kierowcy. Jeszcze pięć lat temu była to zupełna nowość. Dziś to jedna z wielu realnych opcji wyboru. To pokazuje, jak w bardzo krótkim czasie technologię mogą gwałtownie wpłynąć na nasze życie. Do tej pory jedynie delikatnie musnęliśmy powierzchnię tych możliwości.

- Internet rzeczy opiera się na założeniu, że inteligentne produkty mogą komunikować się ze sobą w imieniu użytkownika. Oznacza to, że każdy produkt staje się częścią jakiejś usługi, ale jako samodzielny element nie odgrywa żadnej roli – wyjaśnia Fiona McNeill, menedżer ds. globalnego marketingu produktów w firmie SAS tworzącej oprogramowanie analityczne.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Dobrym przykładem jest współpraca SAS z producentem pojazdów ciężarowych, w której technologie internetu rzeczy i analityka predyktywna służą określaniu prawdopodobnego czasu wystąpienia awarii jednej z części samochodowych. Obecnie możliwe jest przewidywanie takiej awarii z 30-dniowym wyprzedzeniem na poziomie dokładności rzędu 90%. To popularna praktyka w segmencie zaawansowanych technologicznie produktów o dużej wartości (np. lokomotyw, sprzętu medycznego lub urządzeń wykorzystywanych w branży energetycznej). Ostatecznie takie rozwiązania mają jednak znaleźć zastosowanie również w obszarze urządzeń osobistych.

Niektórym jest trudno uświadomić sobie potencjał internetu rzeczy, bo wymaga to sporej wyobraźni i umiejętności przewidzenia, jak produkty zmienią się po ich podłączeniu do sieci. Co stanie się z danymi? Jakie nowe usługi powstaną? Jakie nowe produkty się pojawią? Czy firmy będą konkurować ceną czy jakością?

Przełomowe technologie, takie jak chmura obliczeniowa, technologie mobilne i Big Data, wzbogaciły lub całkowicie zastąpiły dotychczasowe funkcje biznesowe. Internet rzeczy stwarza zaś zupełnie nowe możliwości tworzenia nowatorskich rozwiązań. Nikt nie zna jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak ten trend będzie się rozwijał. I właśnie ta niepewność stanowi największy potencjał internetu rzeczy.


TOP 200