Internet przedmiotów i technologie ubieralne to przyszłość pełna wątpliwości

Firma badawcza Pew Research Center opublikowała wyniki badań nad przyszłością Internetu Przedmiotów i przedstawiła wizję jego rozwoju do 2025 roku. Wyniki są bardzo optymistyczne, ale nie brakuje trudnych pytań i wątpliwości.

Internet przedmiotów, zwany czasem internetem rzeczy (ang. Internet of Things), to jeden z nowszych trendów w świecie nowych technologii. Możliwość interakcji urządzeń elektronicznych pomiędzy sobą ma pozwolić użytkownikom na odbieranie informacji o wszystkich przedmiotach, które spotykają na swojej drodze. To też szansa na znaczne uproszczenie korzystania z elektroniki użytkowej. Rozwija się też cały nowy rynek nowych technologii ubieralnych, czyli m.in. inteligentnych zegarków i opasek mierzących aktywność sportową.

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center polegały na przepytaniu 1600 osób pracujących w obszarach związanych z rynkiem nowych technologii i edukacji, konsultantów oraz prawników o odczucia związane z internetem rzeczy i technologiami ubieralnymi. Raport jest optymistyczny, ale nawet entuzjaści internetu przedmiotów zadają dużo pytań i wyrażają wątpliwości.

Zobacz również:

  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
Internet przedmiotów i technologie ubieralne to przyszłość pełna wątpliwości

83% ankietowanych zgadza się, że internet przedmiotów i technologia Ubieralna w 2025 roku będą szeroko rozpowszechnione i będą miały dobry wpływ na otaczający nas świat. Nie wszyscy są jednak nastawieni tak optymistycznie na rozwój internetu przedmiotów. Karl Fogel, partner w Open Tech Strategies twierdzi, że konsumenci wcale nie są zainteresowani technologią ubieralną i nie prosili o taką kategorię urządzeń.

Karl Fogel dziwi się też, że tyle osób widzi potencjał w tego typu rozwiązaniach. Okazuje się jednak, że nawet entuzjaści nowych trendów w rozwoju technologii bywają sceptyczni. Justin Reich z Harvard University Berkman Center for Internet and Society uważa, że rozwój internetu przedmiotów i technologii ubieralnej będzie skutkował nie tylko uproszczeniem interakcji ze sprzętem elektronicznym, ale też licznymi naruszeniami prywatności. Może się to przyczynić do obniżeniu zadowolenia z życia, a w niektórych przypadkach nawet do depresji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200