Internet of Things w wersji “zrób-to-sam”

Dwie firmy (IBM i Libelium) wprowadzają na rynek rozwiązanie pozwalające budować samemu (pakiet do-it-yourself) jeden z kluczowych elementów środowiska IoT (Internet of Things), jakim jest węzeł zbierający dane ze znajdujących się w pobliżu czujników sieciowych. Jest to komputer Waspmote Mote Runner, odbierający dane (oraz udostępniające je innym użytkownikom) ze znajdujących się w danym środowisku bezprzewodowych czujników.

Warstwę sprzętową rozwiązania zaprojektowała firma Libelium (płyta główna oraz czujniki rejestrujące różne parametry – takie jak temperatura, wilgotność czy współrzędne GPS - oraz wykrywające w danym środowisku gazy i ich stężenie), a IBM opracował oprogramowanie przetwarzające te dane. Płyta główna zwiera też oczywiście interfejsy (Ethernet, szeregowy oraz bezprzewodowy).

Pakiet Waspmote Mote Runner kosztuje (zależnie od zamówionej konfiguracji i rodzaju oraz ilości czujników) od 2121 do 3489 USD. Producenci rozwiązania twierdzą, że Waspmote Mote Runner powinien zainteresować np. geologów, którzy mogą na jego bazie budować nawet bardzo rozbudowane stacje rejestrujące dane meteorologiczne czy geofizyczne.

Zobacz również:

Opracowane przez IBM oprogramowanie nosi nazwę Mote Runner. Zawiera ono narzędzia programistyczne pozwalające budować aplikacje przy użyciu takich języków programowania, jak Java i C-Sharp. Mote Runner wspiera całą gamę protokołów sieciowych, w tym protokół MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), zaprojektowany specjalnie dla środowiska Internet of Things.

IBM informuje, że współpracuje cały czas z konsorcjum Internet of Things-Architecture, projektując wspólnie z nim nowe protokoły, standardy oraz urządzenia sieciowe, które znajdą zastosowanie w środowisku IoT. Inicjatywa (do której dołączyły też takie firmy, jak Siemens, NEC, Hitachi oraz Alcatel-Lucent) jest wspierana i częściowo finansowana przez Unię Europejską.

Zapraszamy na konferencję Big Data Experience (analizuj, oceń i zarabiaj), która odbędzie się w Warszawie, 29 października 2013 r.  

Big Data - nowe podejście analityczne i zarządcze wykraczające poza obecne systemy Business Intelligence -  to zupełnie nowa jakość. Zapraszamy w szczególności osoby odpowiedzialne za: formułowanie strategii biznesowej, za strategie operacyjne na poszczególnych rynkach, rozwój biznesu, nowe rynki i produkty, analizy biznesowe, wsparcie sprzedaży, strategie marketingowe, badania rynku.

Szczegółowy program konferencji pod adresem http://www.computerworld.pl/konferencja/BigData2.


TOP 200