Internet motorem rozwoju Intela

Chociaż przeważająca część zysków Intela ciągle jest związana z architekturą IA32, to - jak stwierdził szef firmy Craig Barrett - ponad 1/4 tegorocznego budżetu na badania i rozwój (ok. 3,9 mld USD) jest przeznaczona na rozwiązania bezprzewodowe, optyczne i procesory sieciowe.

Choć producenci półprzewodników przeżywają najgorszy rok w historii branży to Craig Barrett, prezes i dyrektor wykonawczy firmy, uważa, że: "takich trudności można się było spodziewać w początkowej fazie rozwoju Internetu. Obecnie kończy się irracjonalny entuzjazm, a przemysł przechodzi w fazę racjonalnego wzrostu."

Szef Intela jest przekonany, że użytkownicy komputerów nadal będą je wymieniać na nowe modele średnio co trzy lata, szczególnie że "nie ma porównania pomiędzy trzyletnim PC z procesorem 300 MHz a nowym wyposażonym w Pentium 4 1,6 GHz".

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Z dorocznego spotkania podsumowującego działalność firmy wynika, że nowa strategia Intela ma polegać na sprzedaży konstrukcyjnych klocków dla Internetu i ma ona łączyć podstawowe architektury Intela: IA32, Personal Client Architecture, Internet Exchange Architecture i Itanium.

Chociaż przeważająca część zysków firmy ciągle jest związana z architekturą IA32, to - jak stwierdził Barrett - ponad jedna czwarta tegorocznego budżetu na badania i rozwój (ok. 3,9 mld USD) jest przeznaczona na rozwiązania bezprzewodowe, optyczne i procesory sieciowe.

Do końca przyszłego roku sześć fabryk Intela ma produkować układy scalone w technologii 0,13 mikrona. W znaczący sposób ma to obniżyć koszty produkcji i umożliwić większą konkurencyjność cenową produktów Intela. W pierwszej połowie 2003 r. ma wystartować produkcja oparta na technologii 0,09 mikrona.

Paul Otellini, wiceprezes działu Intel Architecture Group, uważa, że pojawienie się Pentium 4 i Windows XP ożywi rynek PC i doprowadzi do trwałego wzrostu w przyszłym roku. W trzecim kwartale liczba dostarczanych na rynek procesorów osiągnęła poziom z początków tego roku.

Otellini poinformował, że firma sposobi się do wypuszczenia w przyszłym roku procesora Pentium 3GHz. Do końca przyszłego roku produkcja Pentium 4 ma całkowicie przejść na poziom 0,13 mikrona. Intel zamierza w połowie przyszłego roku wprowadzić architekturę Netburst (Pentium 4) do budżetowej linii Celeron.

W zastosowaniach mobilnych Pentium 4 ma pojawić się w I kw. 2002. W przyszłym roku procesory do komputerów przenośnych - z niskim i ultra niskim poborem mocy - mają przekroczyć granicę 1 GHz. Otellini poinformował, że Banias - nowy procesor do zastosowań mobilnych Intela (przewidziany na rok 2003 r.) - ma zapewniać lepsze o 25 proc. wykorzystanie baterii niż dotychczasowe procesory Intela. Ma on oferować technologię bezprzewodową 802.11 i pojawić się w komputerach o grubości 1,1 cala (ok. 2,8 cm) i ważących poniżej trzech funtów (ok. 1,36 kg).

Jeśli chodzi o serwery, Otellini zapowiedział, że próbne wersje procesora McKinley pojawią się w tym kwartale, a na rynku można się go spodziewać w połowie przyszłego roku. W ciągu następnego roku pojawia się kolejne odmiany procesora Xeon: w I kw. - Prestonia, w drugim - Foster, a w IV - Gallatin (Foster w technologii 0,13 mikrona).

Sean Maloney, szef odpowiedzialnej za technologie sieciowe Intel Communications Group, powiedział, że firma planuje wprowadzenie swoich procesorów sieciowych IXA w ciągu roku. Jego zdaniem firma będzie korzystać z przestawienia się świata telekomunikacji i sieci z drogich, budowanych pod kątem konkretnych rozwiązań układów na standardowe i niedrogie układy modularne, w czym specjalizuje się Intel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200