Internet dla szkół

21 maja w Laboratorium Komputerowym na Politechnice Opolskiej (Katedra Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oddano do użytkowania tamtejszej społeczności akademickiej wysoko wydajny klaster, otrzymany za zwycięstwo w konkursie ogłoszonym w ramach ogólnopolskiego programu „Internet w Szkołach – Projekt Prezydenta RP”. Klaster przekazała firma Intel Technology Poland.

Realizowany od pięciu lat program edukacyjny „Internet w Szkołach – Projekt Prezydenta RP” ma na celu gromadzenie pozabudżetowych środków na upowszechnianie informatyki w szkołach, poprzez finansowanie i tworzenie pracowni komputerowych w placówkach oświatowych różnych szczebli, obejmujących również Szkoły Wyższe. Uzyskiwane na ten cel środki pochodzą głównie od dużych firm komputerowych (Intel, Microsoft) oraz sponsorów prywatnych.

Na Politechnice Opolskiej to już druga pracownia uzyskana z tego programu, po wygranej kilka lat temu w podobnym konkursie instalacji komputerowej na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W ramach programu Internet w Szkołach w województwie opolskim do tej pory zainstalowano 20 pracowni komputerowych, a całym kraju jest ich około 500. Najwięcej standardowych pracowni obsługujących od 11 do 15 stanowisk przekazuje się szkołom średnim, dla szkół wyższych są to raczej unikatowe rozwiązania – zwykle zawierające klaster o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Nieodpłatnie przekazany Politechnice Opolskiej przez firmę Intel Technology Poland wieloserwerowy klaster (moc obliczeniowa 60 GFLOPS, 8 węzłów dwuprocesorowych, zegar 2,8 GHz, mikroprocesory Xeon) należy do grona najszybszych tego rodzaju jednostek przetwarzania równoległego w Polsce. Dla porównania, największy w Polsce wektorowy system przetwarzania zainstalowany w sieci komputerowej TASK posiada moc obliczeniową 1,3 TFLOPS. Otwarta i modułowa architektura klastra, wykonanego w awangardowej (równoległej, niewektorowej) technologii HPC (High Performance Computing), pozwala na rozszerzanie w przyszłości jego pojemności i mocy – poprzez stopniowe dołączanie kolejnych, komercyjnych modułów przetwarzania równoległego.

Zainstalowany klaster o wartości około 150 tys. zł stanowi nagrodę dla zespołu kadry naukowej i projektantów Katedry Automatyki, Elektroniki i Informatyki za zwycięstwo w konkursie (kilkanaście startujących zespołów w Polsce) na opracowanie aplikacji głęboko zaawansowanego przetwarzania danych. Zwycięska aplikacja dotyczyła sposobu określania i prognozowania stanu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, obliczanego na podstawie tysięcy parametrów zanieczyszczenia powietrza – uzyskiwanych z terenowych czujników w rejonie Opola.

Do przeprowadzenia takich obliczeń w rozsądnym czasie są potrzebne olbrzymie moce obliczeniowe, praktycznie niedostępne za pomocą komputerów jednoprocesorowych. Unikatowa metoda obliczeń zastosowana przez zespół projektowy oraz zainstalowana w klastrze HPC moc obliczeniowa do przetwarzania danych, pozwoli na kontynuowanie prac nad tym zagadnieniem, a także na rozwiązywanie innych problemów naukowych uczelni. Pomoże również uwolnić inne systemy uczelniane od prac badawczych, wymagających zaawansowanego przetwarzania i szybkiego kontaktu z siecią zewnętrzną (Internet). Przed technologią przetwarzania równoległego otwierają się nowe perspektywy, a „Klastry wykonane w technologii HPC w połowie tego dziesięciolecia prawdopodobnie zdominują rynek wysokowydajnych systemów komputerowych” – powiedział podczas przekazywania urządzenia do eksploatacji Paweł Gepner, przedstawiciel regionu EMEA w firmie Intel Technology Poland.

„Prowadzone przez nasz zespół badawczy – wspólnie z opolską firmą Atmoterm SA – wieloparametrowe obliczenia dotyczące stanu i prognozy zanieczyszczenia środowiska są bardzo złożone i prowadzone zaledwie na kilku uczelniach świata, m.in. w Wielkiej Brytanii” – przekazał nam dr inż. Jan Sadecki, główny projektant systemu. „Prace te wiążą się z analizą macierzową przestrzeni, czasu, ciepła i rozmieszczenia drobin zanieczyszczających atmosferę oraz są podobne do rozpoznawania zjawisk w zakresie mechaniki i pól magnetycznych. Do uzyskania zadowalających wyników wymagają „mocnego” sprzętu komputerowego i nie dają się rozwiązywać w systemach jednoprocesorowych. Ten szybki 16-to procesorowy klaster o mocy 60 GFLOPS umożliwi nam wielokrotne skrócenie czasu tych obliczeń, a tym samym przestrzenne rozszerzenie obszaru prowadzonych badań. Mam nadzieję, że uzyskane wyniki będą z pożytkiem skonsumowane dla ochrony naszego środowiska naturalnego” - podkreślił szef zespołu projektowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200