Internet, czyli co pływa w sieci.

W Internecie można znaleźć informacje o oprogramowaniu dla komputerów PC wspomagającym dostęp do Internetu, nowym serwerze FTP, komunikacji z siecią Compuserve oraz nowym sposobie przesyłania poczty elektronicznej.

W Internecie można znaleźć informacje o oprogramowaniu dla komputerów PC wspomagającym dostęp do Internetu, nowym serwerze FTP, komunikacji z siecią Compuserve oraz nowym sposobie przesyłania poczty elektronicznej.

Modne nowinki

Naturalnym środowiskiem pracy Internetu jest zazwyczaj Unix, który z punktu widzenia użytkownika nie jest zbyt przyjemny. W porównaniu z nowoczesnym oprogramowaniem pracującym pod MS--Windows, dostęp w trybie terminalowym poprzez emulator VT-100 do programów typu "vi", "elm" czy "gopher" sprawia wrażenie pewnego zacofania. Rozszerzenie Unix o X-Windows, z pozoru atrakcyjne, nie niesie wielkich nadziei - graficzne środowisko pracy wymaga w tym przypadku przesyłania ogromnych ilości danych. Odpowiednią prędkość transmisji zapewnia dopiero standard Ethernet - wykorzystanie do tego celu połączeń modemowych gwarantuje ogromne opóźnienia, nawet przy tak podstawowych operacjach jak odświeżenie ekranu.

Rozsądnym pomysłem może być "obudowanie" standardowych mechanizmów Internetu graficznym interfejsem pochodzącym z MS--Windows czy Mackintosha. Oczywiście nie przyspieszy to przesyłania danych przez samą sieć, ale zdecydowanie poprawi samopoczucie użytkownika.

PC/TCP - klasyka wciąż najlepsza

Najnowsza wersja 2.3 programu PC/TCP (produkcji FTP Software) zapewnia nie tylko możliwość pracy w sieciach opartych na protokole IP (Internet Protocol), ale również dostarcza dobrych narzędzi pracujących pod MS--DOS-em (ftp, mail, talk, telnet) i MS--Windows (ftp, talk, telnet). Wersje okienkowe powinny zadowolić ludzi przyzwyczajonych do kulturalnego środowiska pracy - zachowują się przyjaźnie i prawidłowo, pozwalają otworzyć wiele sesji jednocześnie, akceptują użycie myszy. Pakiet PC/TCP jest bardzo rozbudowany - pozwala pracować z wieloma standardami połączeń, obsługuje praktycznie wszystkie mechanizmy sieciowe, łącznie z montowaniem odległych dysków.

Konkurencją dla PC/TCP jest program QVTNET - dostępny bezpłatnie. Jedynym poważnym ograniczeniem w stosunku do komercyjnego PC/TCP jest brak możliwości montowania dysków.

PC Eudora - poczta niezwykle sympatyczna

Program ten dostępny jest od dłuższego czasu w wersji shareware'owej na wielu i cieszy się wielką popularnością. Zasłużenie. Program wygląda dobrze, działa dobrze, automatycznie informuje o nadchodzącej poczcie, łatwo się instaluje. Jedyną jego wadą jest brak funkcji Help, co niekiedy utrudnia pracę. W marcu ukazała się pełna wersja handlowa - być może niedługo będzie dostępna w Polsce.

WinGopher - bez rewelacji

Powszechnie dostępny program (shareware) pracuje pod MS--Windows i jest to jedna z jego niewielu zalet. Nieciekawa strona graficzna i ujawniające sie niekiedy błędy zniechęcają do pracy - moim zdaniem standardowa wersja Unix-owa jest równie wygodna, a znacznie bezpieczniejsza.

Mosaic - multimedialny, hipertekstowy

Magiczne literki WWW, oznaczające światową pajęczynę (World Wide Web), pojawiły się również w świecie MS--Windows. Przyjemnie jest mieć aktualną mapę pogody w postaci tła na ekranie, również serwis informacyjny w wersji multimedialnej, a nawet z odrobiną animacji, musi się podobać. Pamiętać jednak należy, że tego typu programy,z właszcza pracujące w tle, stanowią ogromne obciążenie - nie tylko dla prywatnego komputera, ale również dla publicznej sieci i bezmyślne ich wykorzystywanie może znacznie utrudnić pracę wszystkim użytkownikom węzła Internetu.

Z drugiej strony, jedynie stały nacisk ludzi chcących korzystać z nowoczesnych programów może wymusić na instytucjach odpowiedzialnych za łącza teleinformatyczne i dostęp do serwerów poszerzenie kanałów transmisji i zwiększenie ich przepustowości. Naciskajmy!

CD--ROM - nowe źródełko programów

Serwer o nazwie FTP.CDROM.COM oferuje wszystkim chętnym zawartość kilku dysków CD--ROM zawierających m.in.: kompletne zasoby słynnych serwerów SIMTEL i CICA, tysiące gier, programów użytkowych i aplikacji do programów komercyjnych, bezpłatną wersję Unix-a i X-Windows. Jeśli nie macie czasu na mozolne ściąganie tego wszystkiego przez Internet --- wszystkie CD--ROMy można zamówić i kupić w Polsce, w firmie Zbych Shareware.

Internet i Compuserve

Jednym z najczęściej zadawych mi pytań jest: Jak poprzez Internet można korzystać z zasobów sieci Compuserve? Odpowiedź na nie znaleźć można, u samego źródła w następujący sposób:

TELNET COMPUSERVE.COM

Host name: CIS

Następnie możemy zażądać przesłania informacji o sposobie abonamentu, przesyłania poczty pomiędzy Compuserve i Internetem oraz (aktualny dość krótko) numer konta, z którego można korzystać bezpłatnie.

Wiadomość dla użytkowników pagerów

Udało się uruchomić próbne połączenie pomiędzy siecią Internet i centralą pagerów. Możliwe jest przesyłanie nadchodzącej poczty do odbiorników alfanumerycznych, takich jak MOTOROLA ADVISOR (autorem programu jest Ksawery Stojda - xawer@atm.com.pl). Pomimo ograniczeń wynikających z natury pagerów - ograniczona pojemność, mały ekran - jest to bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza dla ludzi, którzy (jak autor tego tekstu) nie mogą wymusić na Telekomunikacji Polskiej SA założenia zwykłego telefonu. Obecnie można do mnie przesłać e-mail, powiedzmy z Australii (natychmiast i bezpłatnie), natomiast nie można zadzwonić z normalnego telefonu (za żadną cenę - patrz wyżej).

I jak tu nie kochać Internetu?

Kontakt z autorem: Darek Wichniewicz, ATM - Internet Komercyjny w Polsce, tel. 610 60 73 w. 202


TOP 200