Internet Explorer ma mniej niż połowę rynku

StatCounter zaprezentował wrześniowe statystyki przeglądarek, z których wynika, że udziały Internet Explorera w światowym rynku przeglądarek spadły poniżej 50%. Szybko przybywa użytkowników Google Chrome, a Firefox zanotował wzrost do poziomu 31,5%.

Statystyki StatCounter są dla IE nieubłagane. W ciągu ostatnich dwóch lat, przeglądarka straciła prawie 20% rynku i obecnie używana jest przez 49,87% użytkowników na świecie. W tym samym czasie, powstały we wrześniu 2008 r. Google Chrome, zdobył już 11,54% rynku.

Zdaje się, że IE9 beta nie zmieni spadkowego trendu przeglądarki Microsoft. W rankingu systemów operacyjnych silną pozycję zachowuje Windows XP, który nie obsługuje najnowszego Internet Explorera.

Zobacz również:

  • Nagrobek Microsoft Internet Explorer z Korei Południowej viralem
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Pocieszające dla tworców IE mogą być badania NetApplications, które przyznają tej przeglądarce 59,65% rynku. Według tych popularnych badań, Firefoksa używa 22,96%, a Chrome'a około 8 proc. internautów. Statystyki pokazują, że do końca września na IE9 beta przerzuciło się jedynie 0,10% wszystkich użytkowników.

Pozycja Internet Explorera jest szczególnie słaba w Polsce, gdzie z przeglądarki tej korzysta 30% użytkowników. W naszym kraju świetną pozycją cieszy się Firefox z niemal 50% udziałów w rynku. Na trzecim miejscu, w badaniu gemiusRanking, jest z kolei Opera, której używa nawet 10,24% użytkowników.

Microsoft gra o wysoką stawkę, udostępniając Internet Explorer 9 wyłącznie dla Windows 7 i Visty. Celem jest promocja nowych systemów firmy i szybkie przejęcie rynku przeglądarek na W7. Z drugiej strony, rezygnacja z systemu, z którego korzysta nawet 66% użytkowników PC, może się okazać bardzo poważnym błędem.

Internet Explorer ma mniej niż połowę rynku

StatCounter: światowy udział w rynku przeglądarek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200