Internet Explorer 8 stawia na bezpieczeństwo

Kolejne wydanie testowe przeglądarki Microsoftu ma zostać wyposażone w dwie dodatkowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo użytkownika.

Jedną z nich ma być funkcja SmartScreen Filter, dodająca ochronę przed malware do znanego z siódmej wersji Internet Explorera systemu ochrony przed phishingiem. Funkcja ma wykrywać, czy ze strony znanej z tego, że rozpowszechnia złośliwe oprogramowanie został pobrany jakiś plik - jeśli miało to miejsce, przeglądarka ostrzeże użytkownika. Tworzone będą też listy niebezpiecznych witryn. Koncern z Redmond do ich kompilacji ma zamiar korzystać z różnych zewnętrznych źródeł (nie sprecyzowano jednak, z jakich) oraz informacji zebranych przez Windows Defendera, darmową aplikację antyspyware.

Przeglądarka Microsoftu będzie wysyłać zapytanie do serwera za każdym razem, gdy użytkownik zechce odwiedzić daną stronę. Austin Wilson z Microsoftu w wypowiedzi dla amerykańskiego wydania Computerworld online mówi: "Zbieramy dane i uaktualniamy nasze listy wielokrotnie w ciągu dnia. IE 8 łączy się z serwerami usług "reputation service" i jeśli okaże się, że daną stronę stworzyli phisherzy, lub że rozpowszechnia ona malware, przeglądarka nie otworzy jej i wyświetli ostrzeżenie." Przedstawiciel firmy przekonuje, że nie pogorszy to szybkości działania przeglądarki.

Funkcję blokady stron phisherskich posiadają również główni konkurencji IE - Opera 9.5 czy Firefox 3.0.

Drugą z nowości ma być filtr blokujący próby ataków typu "cross-site scripting". Filtr ten będzie domyślnie włączony w przeglądarce i nie będzie wyświetlał alertów - jeśli aplikacja rozpozna taki atak, filtr po prostu wstrzyma wykonywanie skryptu

Beta 2 Internet Explorera 8 ma pojawić się w sierpniu br. Wiadomo już, że znajdzie się w niej kilka nowych funkcji i narzędzi, których głównym zadaniem będzie usprawnienie procesu wdrażania nowej przeglądarki w firmach, które często korzystają z korporacyjnych narzędzi współpracujących z przeglądarką Microsoftu.

Czytaj również: Internet Explorer 8 - Microsoft wreszcie dogania Operę i Mozillę Firefox

Pobierz Internet Explorer 8 Beta 1 XP


TOP 200