Internet Explorer 7 - pierwsza beta już latem!

Już za kilka miesięcy Microsoft zamierza udostępnić pierwszą wersję testową przeglądarki Internet Explorer 7, która będzie skuteczniej chronić użytkowników przed różnymi zagrożeniami z Sieci - poinformował prezes koncernu i główny architekt oprogramowania, Bill Gates, na odbywającej się w San Francisco konferencji RSA. Co ciekawe, podjęto również decyzję, iż ostatnio zaprezentowane oprogramowanie MS AntiSpyware zostanie w wersji finalnej udostępnione użytkownikom Windows całkowicie za darmo.

Internet Explorer 7 - pierwsza beta już latem!
Pierwotne plany dotyczące kolejnej wersji przeglądarki internetowej giganta z Redmond zakładały, iż zostanie ona dołączona do następnej edycji systemu operacyjnego Windows, czyli Longhorna, dopiero w 2006 roku. Jednak w związku z narastającym zagrożeniem ze strony cybernetycznych przestępców oraz niewątpliwym ciśnieniem ze strony konkurencji, Microsoft znacznie przyspieszył wdrożenie kolejnej edycji IE:

"Zdecydowaliśmy się zrobić kompletnie nową wersję przeglądarki. Będzie ona zaopatrzona w szereg dodatkowych zabezpieczeń. Pierwsza beta Internet Explorera 7 pojawi się już w połowie 2005 roku" - informuje Bill Gates.

Internet Explorer 7 - pierwsza beta już latem!

Bill Gates na konferencji RSA

Internet Explorer 7 ma zdaniem Gatesa skuteczniej chronić internautę przed zagrożeniami ze strony phisherów (kradzież danych) oraz innego typu cybernetycznych przestępców. Funkcjonalność ta zostanie również dodana do edycji przeglądarki dołączonej do samego Longhorna. Samodzielna edycja beta IE 7, która pojawi się latem 2005 roku, przeznaczona będzie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows XP z dodatkiem Service Pack 2. Amy Roberts, szefowa departamentu Security Business and Technology w Microsofcie również obecna na konferencji RSA, niestety nie chciała zdradzić szczegółów dotyczących daty premiery finalnej wersji Internet Explorera 7.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Nagrobek Microsoft Internet Explorer z Korei Południowej viralem

Przeglądarka internetowa koncernu z Redmond zdążyła sobie już zapracować na dość kiepską reputację w kwestii bezpieczeństwa. To z kolei skutecznie wykorzystuje konkurencja (przykładowo Firefox, Netscape, Opera, czy Deepnet Explorer), sukcesywnie wydzierając kolejne procenty udziału w rynku Explorerowi. Warto przy tej okazji wspomnieć, że już jutro zostanie udostępniona pierwsza publiczna wersja beta przeglądarki Netscape 8, w której również zastosowano skuteczniejsze mechanizmy obrony przed zjawiskiem phishingu. Pętla zaciska się zatem coraz mocniej, a to wymaga konkretnych posunięć ze strony Microsoftu.

Na pytania PCWK Online odpowiada Karolina Burzyńska, Specjalista ds. Public Relations w Gemius SA

Czy wprowadzenie kolejnej wersji IE spowodowane jest raczej zwykłym 'cyklem produkcyjnym' Microsoftu, czy raczej faktem, że mnogość dziur w IE 6.0 spowodowała, że coraz więcej osób 'przesiada się' na konkurencyjne rozwiązania?

Karolina Burzyńska, Gemius SA

Naturalną koleją rzeczy jest wprowadzanie w przeglądarkach nowości funkcjonalnych, które mają na celu zwiększenie możliwości i przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Często też usprawnienia to po prostu naprawa dotychczasowych 'niedociągnięć'. Trudno mi jednak z całą pewnością stwierdzić, czy powstawanie nowej wersji IE to bardziej zwykły "cykl produkcyjny", czy też naprawianie błędów. Microsoft czuje z pewnością rosnącą konkurencję ze strony przeglądarek alternatywnych. Jak wiemy, sporo było uwag odnośnie obecnie funkcjonującej wersji 6.x. Dotyczyły one szczególnie kwestii związanych z bezpieczeństwem. Wersja IE 7.0 ma pod tym względem być wyjątkowo dopracowana, co może być traktowane w pewnym sensie, jak odpowiedź na postawione pytanie. Tempo wzrostu liczby użytkowników przeglądarek alternatywnych jest szybsze niż użytkowników IE - tym też można prawdopodobnie tłumaczyć deklarację Microsoftu.

Czy sądzi Pani, że premiera kolejnej wersji może pomóc Microsoftowi w odbudowaniu zaufania użytkowników do IE i powstrzymaniu spadku popularności tej przeglądarki?

Odbudowa zaufania to zazwyczaj pracochłonne przedsięwzięcie, ale dobrze zaplanowane działania i dobry produkt to właściwy krok w stronę sukcesu na tym polu. Wszystko zależeć będzie od tego, jak dobra okaże się wersja 7.0 w odczuciu użytkowników. Czy zmiany powstrzymają spadek popularności przeglądarki? No to pytanie nie potrafię odpowiedzieć.

PC World Komputer Online poleca:

"MS AntiSpyware - Microsoft poluje na szpiegów" - bat na spyware od Microsoftu.

"Nadchodzą wielkie 'ósemki'" - czego możemy się spodziewać w kolejnych wersjach przeglądarek internetowych Netscape oraz Opera?

MS AntiSpyware za darmo

Odbywająca się w San Francisco konferencja RSA była również okazją dla Billa Gatesa do przedstawienia strategii dotyczącej zaprezentowanej niedawno aplikacji MS AntiSpyware: "Przyjrzeliśmy się uważniej naturze poważnego problemu ze spywarem i ostatecznie podjęliśmy decyzję o udostępnieniu MS AntiSpyware użytkownikom systemu Windows bez żadnych dodatkowych opłat. Osobiście jestem bardzo podekscytowany, że dysponujemy odpowiednią technologią i możemy sprostać oczekiwaniom naszych klientów".

Dla przypomnienia, Microsoft w grudniu 2004 roku kupił firmę Giant Company Software zajmującą się pisaniem oprogramowania do zwalczania spyware'u. W styczniu 2005 roku pojawiła się pierwsza wersja beta aplikacji MS AntiSpyware. "Kolejna wersja beta tego narzędzia przewidywana jest na połowę 2005 roku" - twierdzi Amy Roberts. "Poza darmową wersją dla użytkowników prywatnych, zostanie dodatkowo udostępniona płatna edycja MS AntiSpyware dla środowisk korporacyjnych". Amy Roberts nie zdradza jednak szczegółów odnośnie daty premiery płatnej wersji tego narzędzia.

Decyzja o bezpłatnym udostępnieniu przez Microsoft oprogramowania do zwalczania spyware'u wydaje się być uzasadniona, lecz wzbudza mieszane opinie: "Decyzja o darmowym wydaniu MS AntiSpyware jest słuszna jednak może spowodować pewne problemy dla innych firm piszących tego typu oprogramowanie" - zauważa Pete Lindstrom, szef działu badawczego firmy Spire Security LLC. "Takie firmy, jak chociażby WebRoot Software, będą musiały znaleźć jakiś sposób na utrzymanie się na rynku, nie będą bowiem w stanie skutecznie konkurować z Microsoftem pod względem kosztów".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200