Internet Explorer 5.0 już dostępny

Microsoft udostępnił w Internecie pełną wersję najnowszej przeglądarki - Internet Explorer w wersji 5.0 (IE 5.0). Program można pobrać m.in. z jego firmowej strony WWW.

Microsoft udostępnił w Internecie pełną wersję najnowszej przeglądarki - Internet Explorer w wersji 5.0 (IE 5.0). Program można pobrać m.in. z jego firmowej strony WWW.

Od ostatniej wersji beta, w przeglądarce udoskonalono funkcję wyszukiwania Auto Search. Obecnie wystarczy wpisać tylko kilka słów w pasek adresu, aby zainicjować wyszukiwanie. Przeglądarka otwiera stronę, na której szukane słowo lub fraza pojawiały się najczęściej. Reszta wyników wyszukiwania widoczna jest w postaci paska po lewej stronie ekranu.

IE 5.0 został też zintegrowany z odtwarzaczem plików dźwiękowych RealAudio. Dzięki temu można bez potrzeby uruchamiania osobnej aplikacji odsłuchiwać pliki w tym formacie. Funkcja ta umożliwia przede wszystkim odbieranie internetowych rozgłośni radiowych podczas surfowania po sieci.

Microsoft wiąże poważne plany z oferowaną w IE 5.0 pocztą Hotmail, która umożliwia sprawdzanie zawartości skrzynki odbiorczej przez Outlook Express.

Aby ułatwić pracę niezależnym twórcom stron WWW, IE 5.0 wspiera takie technologie, jak XML 1.0, XSL, HTML 4.0, CSS 1.0 i 2.0, DOM (Document Object Mail) i ECMA.

Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że nowa przeglądarka jest szybsza od swojego poprzednika IE 4.01 o ok. 25%. Główny konkurent Microsoftu na rynku przeglądarek internetowych, Netscape, zamierza opublikować wersję 5 Navigatora w połowie br.

Obecnie IE 5.0 jest dostępny dla następujących systemów operacyjnych: Windows 9x, NT 3.51, 4.0, 3.11, Sun Solaris i HP-UX. Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, wkrótce zostanie on przetłumaczony na 26 języków. Polska wersja przeglądarki pojawi się w maju.


TOP 200