Internet 3D, infrastruktura dla chmury i ekoprocesory

Ponad 20 projektów i programów badawczych realizowanych w Intel Labs Europe, obejmujących eko-technologie, internet z elementami 3D, infrastrukturę dla cloud computing - zaprezentowano dziennikarzom 4 i 5 maja w Brukseli podczas pierwszej europejskiej edycji konferencji Research@Intel, wcześniej organizowanej tylko w USA.

Justin Rattner, CTO Intela, przedstawił zarys najważniejszych projektów prowadzonych przez ponad 900 specjalistów w 20 ośrodkach Intel Labs Europe (ILE).

Jeden z priorytetowych kierunków badawczych dotyczy prac nad platformami komunikacyjnymi budowanymi na jednym układzie SCCC (Single-chip Cloud Computer) - w efekcie coraz więcej funkcji komunikacyjnych i obliczeniowych umieszcza się na pojedynczej płytce krzemowej. Ważne miejsce zajmują również techniki projektowania wizualizacji 3D, opracowywane na potrzeby internetu przyszłości. Kolejny obszar aktywności ILE związany jest z poszukiwaniem metod ograniczania poboru energii i optymalizacji wydajności przez urządzenia mobilne i procesory, zgodnie z hasłem: mniej watów, więcej mocy obliczeniowej.

Zobacz również:

  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS
  • Udostępniono bezpłatne narzędzie, które wykrywa treści generowane przez AI
  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane

Spośród ogółem 5,7 mld USD zainwestowanych przez Intel w badania i rozwój, 25% z tej kwoty w 2009 r. przeznaczono na technologie określane mianem przyszłościowych, takie jak: urządzenia mobilne, elektronika konsumencka, systemy wbudowane (embedded), grafika czy WiMAX.

ILE współpracują ze znanymi europejskimi firmami, takimi jak BMW, SAP czy AXA, a także instytucjami naukowymi (CERN) i ośrodkami uniwersyteckimi - m.in. politechniki w Brunszwiku, Barcelonie i Gdańsku. Intel Labs uczestniczą w ponad 20 projektach realizowanych w ramach unijnych programów badawczych (FP5, FP6 i FP7).

W Brukseli pojawiły się także polskie akcenty - przedstawiciele gdańskiego Intel Technology Centre (powstałego w październiku 1999 r. i zatrudniającego obecnie ponad 300 inżynierów) prezentowali m.in. technologię Turbo Boost - automatycznie zwiększającą szybkość procesora, gdy komputer wymaga dodatkowej mocy, i dynamicznie zarządzającą zasilaniem. Jest ona stosowana w procesorach Core i7, i5 oraz i3.

Chmura na płytce krzemowej, światłowód do PC

Przetwarzanie w chmurze (Cloud computing) według specjalistów Intela polega na optymalnym wykorzystywaniu rozproszonej mocy obliczeniowej sieci współpracujących ze sobą wielordzeniowych procesorów i wieloprocesorowych serwerów - stosownie do aktualnych potrzeb i zadań. Koncepcję tę można również odnieść do wcześniej pojawiających się architektur: dynamicznego grid computing lub cluster computing. Do zbudowania takiej infrastruktury przyszłości potrzebne są specjalne procesory.

Internet 3D, infrastruktura dla chmury i ekoprocesory

Single Chip Cloud Computer - futurystyczny 48-rdzeniowy procesor Intela

W grudniu ub.r. Intel poinformował o rozpoczęciu prac nad koncepcją 48-rdzeniowego procesora do zastosowania w chmurach obliczeniowych i centrach danych nowej generacji. SCCC (Single Chip Cloud Computer) ma pracować 20 razy wydajniej niż dostępne obecnie wielordzeniowe procesory linii Core i pobierać tyle energii, ile domowe żarówki (ok. 75 W). Procesor ma 24 małe routery między rdzeniami, które umożliwiają szybką wymianę danych. Pokazywane w marcu br. na Cebicie i podczas Research@Intel Day w Brukseli prototypowe rozwiązania są obecnie testowane w kilku wybranych ośrodkach badawczych i akademickich, gdzie opracowuje się modele programistyczne, umożliwiające projektowanie aplikacji, które będą potrafiły w pełni korzystać ze wszystkich 48 rdzeni. SCCC jest obecnie traktowany jako projekt badawczy i nie przewiduje się na razie jego konsumenckiej wersji, choć pewne jego elementy mogą być implementowane w przyszłych procesorach.

Zainteresowanie cloud computing i mobilnymi technologiami Intel potwierdził na początku maja br. zaangażowaniem kapitałowym - zainwestowaniem w ciągu najbliższych dwóch lat 200 mln USD w amerykańskie firmy (SmartZip i Virtustream) oferujące tego typu rozwiązania.

Nazwa "Single-chip Cloud Computer" odzwierciedla fakt, że jego architektura przypomina skalowalny klaster komputerowy zintegrowany na płytce krzemowej, taki jaki można znaleźć w chmurze. W jakimś sensie, SCCC stanowi mikrokosmos chmury obliczeniowej centrum danych. Każdy rdzeń może pracować na innym systemie operacyjnym i działać jak indywidualny węzeł obliczeniowy, który komunikuje się z pozostałymi węzłami przez sieć pakietową.Więcej tutaj.

W Brukseli zademonstrowano również działanie optycznej technologii LightPeak do szybkiego przesyłania za pomocą kabla światłowodowego danych dowolnego rodzaju (używanych przez systemy pamięci masowych, urządzenia audio, wideo i sieciowe) - z szybkością do 10 Gb/s. W skład platformy wchodzi układ scalony pełniący rolę kontrolera oraz moduł optyczny, zamieniający sygnały elektryczne na światło (i odwrotnie). Połączenia Light Peak mają konkurować i jednocześnie uzupełniać takie technologie, jak USB (mają być kompatybilne z USB 3.0) i FireWire. Premiera tego rozwiązania wstępnie jest przewidziana na 2011 rok (we wrześniu 2009 r. usłyszeliśmy o nim po raz pierwszy).

Internet 3D, infrastruktura dla chmury i ekoprocesory

LightPeak - łącze optyczne, które ma umożliwić transfer danych do 10 Gb/s między PC a mobilnymi urządzeniami

Internet za 5-10 lat: dużo mniej tekstu, więcej grafik i aplikacji 3D

Jedne z bardziej spektakularnych prac prowadzonych przez ILE w zakresie technik wizualizacyjnych, dotyczą przygotowań trójwymiarowych grafik, obiektów i aplikacji online, które stopniowo powinny zmieniać oblicze internetu. Sieć przyszłości z mniejszą ilością tekstu i ultra-realistycznym przedstawianiem w 3D osób i miejsc - zdaniem specjalistów Intela - zmieni w znacznym stopniu sposób naszych interakcji z elektronicznymi urządzeniami i informacjami online.

Choć internet może nigdy nie stać się w pełni trójwymiarowy, to uczynienie środowisk 3D powszechnie dostępnymi jest prawdopodobnie możliwe w przeciągu najbliższych 5 lat" - przekonuje Sean Koehl, technologiczny ewangelista z Intel Labs. "Jeżeli popatrzymy na wirtualne światy w obecnym kształcie, to grafika pozostaje nieco w tyle" - dodaje. "W momencie, kiedy osiągniemy zadowalający poziom wydajności, realizm internetowego świata 3D zmieni się diametralnie."

Wprowadzenie internetu 3D z super-realistycznymi postaciami i miejscami prawdopodobnie spowoduje, że częściej będziemy uczestniczyć w spotkaniach wirtualnych niż fizycznych. To również może zrewolucjonizować branżę rozrywkową i sportową. Warte rozważenia będzie, czy wybrać się na mecz piłkarski (a w polskich warunkach ryzykować jeszcze zdrowie ze względu na realne zagrożenie ze strony stadionowych chuliganów), skoro będzie można spokojnie obejrzeć widowisko w Sieci, zajmując dowolnie wybrane, najlepsze miejsce na stadionie?

Wśród pokazywanych podczas brukselskiej konferencji Research@Intel zastosowań wizualizacji i grafik 3D, była aplikacja z trójwymiarowymi modelami ubrań, które można przymierzać w sklepie online. Wirtualne suknie lub marynarki może za nas przymierzać avatar, stworzony na nasz wzór i podobieństwo, na podstawie zdefiniowanych cech i wymiarów. Inne przykładowe zastosowania, to oglądanie w 3D planowanego wakacyjnego celu podróży przed podjęciem ostatecznej decyzji - wybranych miejsc i miast czy wirtualne spacery po hotelu, restauracji czy pokoju, który zamierzamy zarezerwować.

Internet 3D, infrastruktura dla chmury i ekoprocesory

Przykład zastosowania narzędzia ScienceSim do budowy interaktywnego środowiska 3D

ScienceSim jest narzędziem używanym w Intel Labs do budowy prototypów trójwymiarowego internetu. Za jego pomocą naukowcy mogą tworzyć wizualne symulacje online.

Wirtualna świetlica dla seniora i sensory chodu

Od krzemu i obwodów scalonych - do usług i społeczeństwa - w taki sposób wiodący producent procesorów podkreślał swoje społeczne zaangażowanie w postaci specjalnych programów dla seniorów i medycznych aplikacji, gdzie zastosowano najnowsze technologie.

Projekt TRIL (Technology Research for Independent Living) rozpoczęty przez Intel w styczniu 2007 r., ma pokazać, jak dzięki rozwijaniu i zastosowaniu technologii komunikacyjnych można ograniczać ryzyko coraz powszechniejszych w starzejących się społeczeństwach - zjawisk samotności i społecznej izolacji. W jego ramach zaprojektowano specjalne terminale i łatwy w obsłudze interfejs komunikacyjny dedykowany starszym ludziom o znikomej lub zerowej wiedzy komputerowej. System dostarcza możliwości grupowej interakcji między seniorami poprzez codzienne nadawanie online programów, po których następuje "grupowy czat". Ponadto, możliwe jest inicjowanie indywidualnych lub grupowych rozmów telefonicznych oraz odwiedzanie wirtualnej, zawsze otwartej “herbaciarni", a także wysyłanie wiadomości do innych członków grupy lub rodziny.

W Brukseli zaprezentowano również kinematyczne sensory Shimmer, rozmieszczane na ciele starszych pacjentów. Służą one do wykrywania dolegliwości przy chodzeniu, które często powodują niebezpieczne w przypadku osób starszych upadki. Z kolei aplikacja softwarowa BioMobius monitoruje w trybie online stan pacjenta i dostarcza dane lekarzom w klinice.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200