Internauci płacą cybergangom 5 mln dolarów okupu rocznie

Firma Symantec, producent oprogramowania Norton, zaobserwowała wzrost liczby cybergangów używających ransomware, oprogramowania blokującego komputery. Odblokowanie wymaga zapłacenia okupu. Szacuje się, że od ofiar wyłudzanych jest w ciągu roku co najmniej 5 mln USD.

Ransomware pojawiło się w roku 2009, najpierw w Rosji i Europie Wschodniej, a następnie rozprzestrzeniło się na Europę Zachodnią, Stany Zjednoczone i wiele innych krajów. Profesjonalne cybergangi używają inteligentnego, złośliwego oprogramowania, które po zainstalowaniu na komputerze użytkownika rozpoznaje kraj jego zamieszkania po adresie IP i wyświetla w jego języku komunikat z logo miejscowego organu władzy. Oprogramowanie blokuje komputer, a użytkownik odnosi wrażenie, że jedynym sposobem przywrócenia jego funkcji jest zapłacenie "grzywny".

Powstaje wiele różnych odmian szkodliwego oprogramowania z nieznacznymi zmianami w kodzie. Jeden z głównych wariantów został wykryty 500 tys. razy w ciągu 18 dni. Specjaliści firmy Symantec przeanalizowali sposób, w jaki przestępcy wyłudzają pieniądze. Przez miesiąc badali szczegółowo jeden konkretny atak - 2,9% zaatakowanych użytkowników zapłaciło haracz. Biorąc pod uwagę, że w ciągu miesiąca zostało zainfekowanych 68 tys. komputerów, a koszt odblokowania komputera waha się od 60 do 200 USD, w ciągu miesiąca przestępcy mogli zarobić do 394 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200