Intergraph przyspiesza grafikę

Wildcat 3D umożliwia nawet 10-krotne zwiększenie wydajności wyświetlania grafiki 3D.

Wildcat 3D umożliwia nawet 10-krotne zwiększenie wydajności wyświetlania grafiki 3D.

Intergraph Computer Systems opracował nową technologię graficzną Wildcat 3D, umożliwiającą konstrukcję skalowalnych podsystemów graficznych do komputerów pracujących pod kontrolą Windows NT, które pozwolą na wyświetlanie grafiki 3-wymiarowej z wydajnością 5-10 razy większą niż rozwiązania obecnie dostępne na tej platformie.

Wildcat 3D wykorzystuje opracowaną przez Intergraph technologię ParaScale - modularnej architektury pozwalającej na skalowanie wydajności wyświetlania grafiki 3-wymiarowej i rasteryzacji przez instalowanie dodatkowych elementów sprzętowych. Ponadto zastosowano nową metodę teksturowania, przypisującą tekstury nie tylko płaszczyznom, ale również obiektom 3-wymiarowym, oraz sprzętową obsługę funkcji OpenGL 1.2. Jak twierdzą przedstawiciele Intergraph, podsystemy graficzne Wildcat 3D będą umożliwiały tworzenie 6 mln trójkątów/s i realizację najbardziej zaawansowanych funkcji graficznych, takich jak antialiasing SuperScene, obecnie dostępnych jedynie w najwyższej klasy, drogich systemach profesjonalnych, np. stacjach graficznych Silicon Graphics z podsystemem InfiniteReality.

Nowa technologia znajdzie zastosowanie w nowej serii akceleratorów grafiki Intense 3D Wildcat. Pierwszy model karty nowego typu - Intense 3D Wildcat 4100 ma pojawić się na rynku w grudniu br. Będzie on instalowany w stacjach graficznych Intergraph TDZ 2000 ViZual Workstations, a także komputerach oferowanych przez Dell Computer, Compaq/Digital, IBM i Fujitsu. Nie podano jeszcze ceny akceleratorów, ale - według Intergraph - ma ona być na poziomie 10% obecnej ceny systemów SGI InfiniteReality.

Nadchodzi Wildcat 3D

Intergraph specjalizuje się w rozwijaniu profesjonalnych podsystemów graficznych dla platformy Windows NT. Pod względem wydajności ustępowały one dotychczas komputerom unixowym, ale ich atutem była atrakcyjna cena. Czy technologia Wildcat 3D okaże się rewolucyjną, jak twierdzi Intergraph? Odpowiedź na to pytanie będzie możliwa, gdy na rynku pojawią się karty i stacje graficzne stosujące nowe rozwiązania.