Intergraph dla AutoCAD-a

Jak pokazują doświadczenia firmy Intergraph, zarówno dla klientów, jak dla samej firmy, wygodniej jest nie prowadzić sprzedaży wiązanej sprzętu i oprogramowania. Według danych z ''Business Week'' mimo restrukturyzacji jeszcze w tym półroczu jej obroty spadły do 482,5 mln USD (o 9%) a straty wyniosły aż 34,2 mln USD.

Jak pokazują doświadczenia firmy Intergraph, zarówno dla klientów, jak dla samej firmy, wygodniej jest nie prowadzić sprzedaży wiązanej sprzętu i oprogramowania. Według danych z ''Business Week'' mimo restrukturyzacji jeszcze w tym półroczu jej obroty spadły do 482,5 mln USD (o 9%) a straty wyniosły aż 34,2 mln USD.

Intergraph jest znanym producentem zarówno sprzętu do specjalnych zastosowań w technice (stacji roboczych, skanerów wielkoformatowych), jak i oprogramowania narzędziowego do wspomagania projektowania CAD/CAM oraz kompletnych programów dla przemysłu. W celu uniezależnienia swych kanałów dystrybucyjnych od konieczności łączenia sprzedaży oprogramowania, pracującego do niedawna jedynie na sprzęcie firmowym, ze sprzedażą tego sprzętu, podjęto decyzję ścisłego rozdzielenia działu sprzętowego od działu programowego.

Dział programowy opracowuje zarówno kompletne "poziome" aplikacje do projektowania w różnych dziedzinach przemysłu, zarządzania produkcją, zarządzania dokumentacją techniczną, jak i specjalne narzędzia do tworzenia takich aplikacji. Umożliwiają one niezależnym twórcom oprogramowania przygotowanie aplikacji do specjalnych zastosowań. Natomiast wszystkie aplikacje Intergraphu są oparte na opracowanym przez współpracującą z nim ściśle firmę Bentley programie, "motorze" CAD-owskim - MicroStation.

Do niedawna oprogramowanie Intergraph i MicroStation Bentley'a działały jedynie na unixowych stacjach roboczych Intergraph. Obecnie firma zdecydowała się pójść z duchem czasu, zaprzestać rozwijania własnej wersji systemu Unix dla własnego procesora Clipper i przejść w całości na produkty, które opanowały (lub opanowują) rynek (p. wykres).

W tym celu Intergraph ściśle współpracuje zarówno z Intelem, jak i z Microsoftem. W wyniku tej współpracy powstały nowe "personalne" stacje robocze z rodziny TD, oparte na pojedynczym lub podwójnym procesorze Pentium 90 MHz. Pracują one pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT 3.5, znanego czasami pod nazwą roboczą Windows Daytona. System ten, oprócz podstawowej wersji Windows NT 3.1 (w której usunięto znane błędy), zawiera bibliotekę graficzną OpenGL (produkt na licencji Silicon Graphics), ściśle zintegrowaną z systemem.

W efekcie firma Intergraph postanowiła rozdzielić sprzęt od oprogramowania: wszystkie programy firmy mogą działać na dowolnych stacjach roboczych z procesorami Intela; zaś firma może obecnie oferować potężne personalne stacje robocze TD do innych aplikacji. Najlepiej zaś, ze względu na swe specyficzne cechy (duża szybkość, znakomita karta graficzna o dużej rozdzielczości, precyzyjny monitor 17 lub 21", standardowy system operacyjny, standardowa biblioteka graficzna), nadają się dla użytkowników AutoCAD-a.

Ponieważ personalne stacje robocze TD pracują pod kontrolą Windows NT, to można na nich uruchamiać wszystkie popularne (i tanie) aplikacje biurowe dla Windows: arkusze obliczeniowe, edytory tekstowe, bazy danych i in.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200