Interfejsy na podczerwień coraz popularniejsze

Coraz większą popularność zdobywają ostatnio urządzenia komputerowe wyposażone w interfejsy na podczerwień. Służą one zarówno do sterowania pracą tych urządzeń, jak i do przesyłania danych. Interfejsy te są coraz tańsze i pobierają bardzo mało mocy. Nie oferują one jeszcze zbyt dużych szybkości transferu danych, ale po uporaniu się producentów z tym problemem, na rynku pojawi się na pewno więcej sprzętu tej klasy.

Coraz większą popularność zdobywają ostatnio urządzenia komputerowe wyposażone w interfejsy na podczerwień. Służą one zarówno do sterowania pracą tych urządzeń, jak i do przesyłania danych. Interfejsy te są coraz tańsze i pobierają bardzo mało mocy. Nie oferują one jeszcze zbyt dużych szybkości transferu danych, ale po uporaniu się producentów z tym problemem, na rynku pojawi się na pewno więcej sprzętu tej klasy.

Urządzenia sterowane na podczerwień można było obejrzeć podczas tegorocznych targów komputerowych Comdex w Las Vegas, na wydzielonym do tego celu stoisku "Beamfest". Organizacją, która proponuje standardy i promuje sprzęt tej klasy jest Infrared Data Association (IrDA). I chociaż niektóre firmy produkują już komputery przenośne z interfejsem na podczerwień (np. osobisty asystent cyfrowy Newton firmy Apple czy notebook OmniBook firmy Hewlett-Packard), to jednak większość producentów przyjmuje postawę wyczekującą.

Być może sprawa ruszy do przodu dopiero wtedy, gdy Microsoft zdecyduje się na włączenie do systemu operacyjnego Windows 95 protokołów obsługujących tego typu komunikację. Mają to być protokoły opracowane przez firmę Hewlett-Packard, pracujące zgodnie ze specyfikacją opracowaną przez IrDA. Microsoft i HP współpracują już niemal od roku nad interfejsami i sterownikami, które pozwoliłyby używać systemu Windows do bezprzewodowego komunikowania się z urządzeniami I/O.

Na targach Comdex zademonstrowano po raz pierwszy notebook pracujący pod systemem Windows 95 (wersja beta), który przesyła dane do drukarki HP LaserJet, posługując się łączem na podczerwień. Użytkownik ma do dyspozycji "okienka", które służą do wybierania urządzeń I/O wyposażonych w stosowny interfejs oraz do kontrolowania ich pracy. W razie zerwania łączności sterownik włącza alarm, powiadamiając o tym fakcie użytkownika. Pierwsza wersja systemu Windows 95 nie będzie wyposażona w tę opcję. Produkt będzie prawdopodobnie dołączony do następnej wersji tego systemu pod koniec 1995 r.

Inną nowością na tych targach była inteligentna karta na podczerwień firmy Actisys Corp., wyposażona w dwa porty. Do portów tych można podłączać zarówno drukarki, jak i inne komputery PC. Karta pojawi się na rynku już w styczniu 1995 r. Ceny nie podano.

Nowe kierunki dalszego rozwoju łącz na podczerwień wyznaczy być może planowane na styczeń 1995 r. zebranie członków IrDA. Sharp Corp. ma przedstawić na nim projekt specyfikacji, która pozwoli przesyłać dane przez interfejsy tego typu z szybkością 4 Mb/s. (firma zademonstrowała już taki interfejs na targach Comdex). Jeszcze dalej idą firmy HP i IBM, które pracują wspólnie nad specyfikacją 10 Mb/s.

Należy przypomnieć, że nieformalna specyfikacja przyjęta przez IrDA pozwala obecnie na konstruowanie interfejsów pracujących z max szybkością 115,2 Kb/s. Jest to oczywiście za mała szybkość, aby można było myśleć o obsłudze aplikacji typu sieciowego czy multimedialnego.

IBM też nie pozostaje w tyle i wyposaża trzy modele swoich komputerów notatnikowych rodziny ThinkPad 755 w interfejsy na podczerwień (pracujące z szybkością 1,2 Mb/s). Wspomnieć też trzeba o zawartym ostatnio przez firmy Sharp i Nippon Telegraph and Telefon porozumieniu, którego celem jest produkcja łącz na podczerwień obsługujących publiczne sieci komputerowe standardu ISDN (Integrated Services Digital Network).

Obserwatorzy rynku podkreślają, że warunkiem szybszego rozwoju tej technologii jest większe zaangażowanie się jej w rozwój potentatów sprzętu I/O takich jak Hewlett-Packard i opracowanie akceptowanych przez wszystkich producentów standardów, które pozwalałyby przesyłać dane z dużo większą szybkością niż obecnie, i co też jest bardzo ważne, na dużo większą odległość (obecnie nie może to być więcej niż 1 m).

Być może już w przyszłym roku pojawią się na rynku pierwsze interfejsy na podczerwień (wspólny produkt firm HP i IBM), przesyłające dane z szybkością 10 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200