Interfejs na rozdrożu

IBM, Microsoft i Intel osłabiły zaangażowanie w rozwój nowej technologii o wysokiej przepustowości InfiniBand.

IBM, Microsoft i Intel osłabiły zaangażowanie w rozwój nowej technologii o wysokiej przepustowości InfiniBand.

IBM zrezygnował z opracowania i wprowadzenia do masowej produkcji kontrolerów InfiniBand. Wcześniej podobną decyzję przekazał Intel, a w sierpniu 2002 r. Microsoft zapowiedział, że oprogramowanie do obsługi InfiniBand nie będzie - wbrew wcześniejszym planom - standardowym elementem systemu operacyjnego Windows.Net Server 2003. HP jednak nie rezgnuje. Wiceprezes firmy mówi, że wierzy w rozwój i przydatność InfiniBand, ale technologia ta jest jeszcze niedojrzała - "wsparcie serwisowe, systemy operacyjne, narzędzia muszą dopiero powstać". Wśród członków komitetu sterującego rozwojem InfiniBand, którzy złożyli ponowną deklarację wsparcia dla tej technologii, zabrakło Hewlett-Packarda.

IBM, Intel, Microsoft i HP należą do ścisłego grona, które przed dwoma laty powołało organizację IBTA (InfiniBand Trade Association). Członkami porozumienia mającego na celu opracowanie interfejsu I/O nowej generacji są również Dell i Sun Microsystems.

InfiniBand w 2003 r.

Oficjalnie nikt nie wycofuje poparcia dla InfiniBand. Intel stanął na stanowisku, że do obsługi interfejsu będą opracowywane przez inne firmy. IBM wprawdzie wycofał się z planów masowej produkcji, ale nadal zamierza wytwarzać układy InfiniBand z przeznaczeniem do instalowania we własnych urządzeniach.

"Podejrzewam, że IBM chce spić śmietankę, sprzedając z wysokim zyskiem, specjalizowane, firmowe układy InfiniBand zamiast standardowych kontrolerów przeznaczonych na rynek masowy" - komentuje Bob Zimmerman, analityk z Giga Information Group.

IBM wprowadzi do sprzedaży serwery linii xServer wyposażone w interfejsy InfiniBand.

Na początku ma to być tylko kilka modeli wysokiej klasy, które mogą znaleźć zastosowanie przede wszystkim w systemach wymagających najwyższej wydajności lub klastrach do obsługi dużych baz danych. Ale firma planuje też implementację InfiniBand w serwerach unixowych klasy średniej.

Przedstawiciele Suna zapowiadają, że nowy interfejs znajdzie zastosowanie zarówno w komputerach przeznaczonych do obsługi centrów danych, jak i względnie małych serwerach blade. Ponadto system Solaris wkrótce ma być wyposażony w obsługę standardu InfiniBand.

Z kolei Dell obiecuje, że w nowoczesny interfejs zostaną wyposażone niektóre modele serwerów PowerEdge. Dotyczy to komputerów w oddzielnych obudowach i serwerów blade, ale tylko modeli o najwyższej wydajności lub przeznaczonych do pracy w klastrach.

Obecnie przełączniki i karty interfejsów Infini-Band są dostępne przede wszystkim w ofertach nowych, jeszcze mało znanych firm, takich jak Voltaire, TopSpin Communications lub InfiniCon Systems.

Testy klastrów z InfiniBand

Pierwsze testy klastrów wykorzystujących połączenia InfiniBand są prowadzone w znanych amerykańskich instytutach badawczych LANL (Los Alamos National Laboratory) i SNL (Sandia National Laboratories).

W Los Alamos powstaje klaster składający się z serwerów wyposażonych w 128 procesorów Xeon. Ma być uruchomiony za kilka miesięcy i posłużyć do praktycznej oceny, czy InfiniBand warto zastosować w planowanym, znacznie większym systemie komputerowym.

W SNL natomiast uruchomiono klaster składający się z ośmiu serwerów PowerEdge 2650 pracujących pod kontrolą Linuxa, wyposażonych w karty PCI z interfejsami InfiniBand. To system testowy, który ma być stopniowo rozwijany przez dołączanie kolejnych serwerów i pamięci. Obecnie w SNL do łączenia klastrów stosowane są głównie systemy Myrinet firmy Myricom. Kierownik zespołu zajmującego się budową klastra uważa, że InfiniBand jest bardzo obiecującą technologią, która już oferuje wysoką przepustowość 10 Mb/s (system Myrinet zapewnia tylko 2 Mb/s). Ponadto jest tania. Cena przełącznika Myrinet o przepustowości 2 Mb/s z 8 kartami interfejsów zaczyna się od ok. 16 tys. USD, podczas gdy podobny zestaw InfiniBand z 10 Mb/s kosztuje 15 tys. USD. Oczywiście stosowanie kart PCI z interfejsami InfiniBand jest metodą tymczasową. Z założenia nowy interfejs ma zastąpić PCI (PCI-X lub PCI Express). Na razie jednak brakuje serwerów wyposażonych w zintegrowane kontrolery InfiniBand.

Czym jest InfiniBand

InfiniBand jest nową koncepcją otwartego, szeregowego, wielokanałowego interfejsu I/O o wysokiej przepustowości. Obecnie specyfikacja przewiduje wersje o wydajności: 2,5 Mb/s, 10 Mb/s i 30 Mb/s, w przyszłości do 30 Gb/s. W odróżnieniu od wewnętrznych złączy PCI InfiniBand pozwala na dołączanie do serwera elementów, np. dysków lub pamięci znajdujących się w odległości do 17 m (wersja z kablem miedzianym) lub nawet 10 km (złącza optyczne).

InfiniBand ma zastąpić dzisiaj stosowane gniazda PCI i PCI-X, nową szeregową ich wersję PCI Express, a także złącza SCSI, optyczne Fibre Channel, co powinno się przyczynić do uproszczenia konstrukcji i zmniejszenia kosztu wyposażenia serwerów.


TOP 200