Intelowski super procesor ma 28 rdzeni i jest taktowany zegarem 5 GHz

Firma wprowadziła niedawno do oferty tzw. rocznicowy (40 lecie procesorów 8086) procesor Core i7-8086K taktowany zegarem 5 GHz. To na pewno duże osiągnięcie, ale Intel ma w rękawie kolejnego asa. To zaprezentowany na trwającej właśnie w Tajwanie konferencji Computex układ CPU taktowany również takim zegarem, ale zawierający dużo więcej rdzeni, bo aż 28.

Mając to na uwadze nikt nie powinien mieć chyba najmniejszej wątpliwości, że 28-rdzeniowy układ obsługujący jednocześnie 56 wątków pracuje wielokrotnie szybciej od sześciordzeniowego układu Core i7-8086K.

I rzeczywiście. Jak podaje Anandtech, po uruchomieniu testu porównawczego Cinebench R15 CPU Benchmark, komputer wyposażony w 28-rdzeniowy układ uzyskał wynik 7334. Dla porównania - układ Core i7 6700K taktowany zegarem 4 GHz może się pochwalić wynikiem 1078.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Intel informuje, że procesor będzie instalowany w desktopach z najwyższej półki. To segment rynku kryjący się za skrótem HEDT (High-End Desktop). Jak dotąd Intel nie podał szczegółów technicznych budowy tego super procesora, ale nieoficjalni mówi się, że będzie go można instalować na płytach głównych zawierających gniazdo typu LGA3647.

Układ ma trafić na rynek w czwartym kwartale tego roku i dopiero wtedy poznamy jego cenę. Będzie zapewne kosztować więcej niż 2 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200