Intelowska platforma Pine Trail i komputery typu nettop

Procesor Atom odniósł na rynku netbooków niekwestionowany sukces, czego przykładem mogą być chociażby netbooki linii AspireOne produkowane przez firmę Acer, nie wymieniając innych produktów tego typu. Intel uważa, że podobne wydarzenie może mieć miejsce na rynku komputerów desktop typu nettop. Wszystko za sprawą nowej platformy Pine Trail.

Pine Trail to nowa platforma oparta na układach Pineview, reprezentujących kolejną wersję znanych procesorów Atom. Układy Pineview (zapowiedziane przez Intel w połowie tego roku; pisaliśmy wtedy o tym tutaj) zawierają zintegrowany kontroler pamięci oraz procesor grafiki. Dlatego w skład platformy Pine Trail wchodzą nie trzy (jak ma to miejsce w przypadku platformy Atom), ale dwa układy scalone: procesor Pineview i chipset Tiger Point. Jest to dlatego nie tylko wydajna, ale również energooszczędna platforma.

Intel jest przekonany, że nowa platforma posłuży do budowania komputerów typu desktop kolejnej generacji, którym firma nadała nazwę nettop. Firma zapewnia, że jest przygotowana na wyprodukowanie w 2010 r. ponad 5 mln. pakietów Pine Trail. To jeszcze mało w porównaniu z netbookami, gdyż IDC podaje, że w przyszłym roku na rynek trafi ok. 30 mln komputerów tego typu.

Zobacz również:

Intelowska platforma Pine Trail i komputery typu nettop

KND K1850

Komputery nettop mają mieć konstrukcję typu all-in-one. Oznacza to, że płyta główna oraz pozostałe elementy takiego systemu są instalowane z tyłu monitora LCD. Chociaż produkcja tego typu komputerów ruszy na masową skalę w pierwszym kwartale przyszłego roku, to pierwszy komputer nettop oparty na platformie Pine Trail pojawił się już w Chinach. Produkt nosi nazwę KND K1850 i zawiera 18,5-calowy monitor, dysk twardy o pojemności 250 GB i 2 GB pamięci RAM.


TOP 200