Intelowska platforma IoT

Firma zaprezentowała kilka dni temu nową platformę Internet of Things (IoT), która ułatwia proces wdrażania tego typu urządzeń, a następnie zarządzania nimi. Intel opublikował jednocześnie model referencyjny instruujący użytkowników, jak mają konfigurować tego typu środowiska, używając do tego celu jego urządzeń oraz oprogramowania.

W skład platformy wchodzą takie rozwiązania, jak: Wind River Edge Management System (oparte na chmurze narzędzie do zarządzania środowiskami IoT), IoT Gateway (sprzętowe bramki, do których użytkownicy mogą dołączać urządzenia IoT), IoT Developer Kits (zestaw narzędzi dla deweloperów), McAfee's Enhanced Security for Intel IoT Gateways (oprogramowanie zapewniające urządzeniom IoT bezpieczeństwo) oraz Enhanced Privacy Identity.

Warto w tym momencie przypomnieć, że Intel jest jednym ze współzałożycieli Open Interconnect Consortium, które powstało w czerwcu br. Należą do niego takie firmy, jak Atmel, Dell, Intel, Samsung i Wind River. Swój akces do konsorcjum zgłosiła też na początku firma Broadcom, która jednak po czterech miesiącach wycofała się z niego. Open Interconnect Consortium ma konkurencję. To przymierze noszące nazwę AllSeen Alliance, powołane do życia przez Qualcomm, Linux Foundation, Cisco i Microsoft. Obie te organizacje będą chciały zapewne przeforsować w najbliższym czasie te rozwiązania czy technologie IoT, które znajdują się obecnie w ich ofertach.

Zobacz również:

  • Arm wprowadza opartą na chmurze platformę IoT
  • Dzięki tej platformie walka z koronawirusem nabierze przyspieszenia
  • Intel pokazał swój kolejny neuromorficzny procesor

Należy jeszcze wspomnieć o Thread Group – organizacji wspieranej przez Google, promującej protokół Thread, który obsługuje produkowane przez tą firmę urządzenia Nest (takie jak inteligentne czujniki). Do tej grupy należą z kolej takie firmy, jak ARM, Freescale i Samsung.

W gra na rynku IoT toczy się o bardzo duże pieniądze, IDC szacuje np., że obroty na tym rynku zamkną się w 2020 roku kwotą 7,1 bilionów USD (w tym roku ma to być nieco ponad 2 bln USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200