Inteligentny pomocnik admina RHEL

Materiał promocyjny Red Hat Insights pozwala znacznie szybciej wykrywać podatności systemach w porównaniu do tradycyjnej pracy manualnej z wykorzystaniem skryptów. Dodatkowo narzędzie nie ogranicza się wyłącznie do funkcji informacyjnych, daje bowiem praktyczne wskazówki, które pozwalają wyeliminować problem szybko i bez większego wysiłku, a nawet umożliwia zautomatyzowaną remediację.

Administratorzy odpowiedzialni za zarządzanie systemami nie mogą dziś odetchnąć nawet na chwilę. Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem w dobie coraz szybciej rosnącej wielkości i złożoności środowisk jest jednym z ich kluczowych wyzwań. Trzeba nieustannie monitorować konfiguracje i sprawdzać zgodność systemów. Administratorzy niemal każdego tygodnia dowiadują się o kolejnej poważnej podatności, która im zagraża. W takiej sytuacji za każdym razem trzeba jak najszybciej sprawdzić, czy zagrożenie dotyczy systemów, którymi zarządzają, a jeśli tak, to w jakim zakresie i co należy zrobić, żeby się przed nim zabezpieczyć.

Każdy admin ma na to swój wypracowany, sprawdzony sposób, ale każdemu zabiera to mnóstwo czasu. Dlatego dostawcy systemów oferują rozmaite narzędzia, które mają pomagać w poszukiwaniu takich odpowiedzi i eliminują czasochłonną pracę manualną. Administratorzy systemów pracujących pod kontrolą Red Hat Enterprise Linux (RHEL) mogą polegać w tym obszarze na Red Hat Insights. Jeden rzut oka na dashboard tego narzędzia pozwala zdobyć wszystkie istotne dla bezpieczeństwa informacje: czy pojawił się jakiś problem, na czym on polega i ilu z zarządzanych systemów dotyczy.

Wystarczy zerknąć i już wiadomo, co trzeba zrobić. Analitycy z firmy Principled Technologies obliczyli nawet, że wykorzystanie usługi Red Hat Insights do monitorowania setki maszyn wirtualnych pozwoliło im oszczędzić 96% czasu i blisko 27% działań administracyjnych koniecznych do wykrycia wprowadzenia poprawek w konfiguracji SQL w porównaniu do tradycyjnej, ręcznej metody opartej o skrypty.

Szybko, automatycznie, wygodnie

Red Hat Insights to usługa SaaS (Software-as-a-Service), która umożliwia uzyskanie przydatnych informacji na temat środowisk RHEL – lokalnych i działających w chmurze. Pomaga w identyfikacji i eliminacji zagrożeń operacyjnych oraz podatności na ataki. Jest to jedno, spójne, proaktywne rozwiązanie do zarządzania wydajnością operacyjną i ryzykiem, które jest dołączane do subskrypcji RHEL dla wersji 6.4 i wyższych, a także wersji RHEL dla chmury publicznej. Działanie usługi opiera się na doświadczeniu i wiedzy technicznej firmy Red Hat oraz zaawansowanej technologii analitycznej. Połączenie tych dwóch elementów w Red Hat Insights umożliwia natychmiastowe identyfikowanie i priorytetyzowanie kluczowych z punktu widzenia operacji, bezpieczeństwa i biznesu zagrożeń – zanim doprowadzą one do przestoju. Usługa umożliwia również definiowanie i monitorowanie wewnętrznych polityk, a także porównywanie systemów ze standardowymi parametrami, historiami i innymi systemami w celu zarządzania złożonością i przyspieszenia rozwiązywania problemów.

W tym miejscu warto dodać, że rozwiązaniem idealnie komplementarnym dla Red Hat Insights jest Red Hat Smart Management. Daje ono możliwość szybkiej i skalowalnej remediacji zidentyfikowanych zagrożeń z poziomu Insights. Można przy tym wykorzystać playbooki Ansible. Do ich pobierania i orkiestrowania można użyć Red Hat Ansible Automation Platform. Łącząc te wszystkie elementy, otrzymujemy nowoczesne, zintegrowane rozwiązanie wspierające zarządzanie bezpieczeństwem, zgodnością i ryzykiem operacyjnym. Wszystko to ze zautomatyzowanym rozwiązywaniem problemów w środowiskach hybrydowych.

Inteligentny pomocnik admina RHEL

Same korzyści

Red Hat Insights to właściwie jedyne tak rozbudowane i dające tak duże możliwości narzędzie tego typu dla RHEL na rynku. Zastosowanie analityki predykcyjnej zapewnia dostęp do kompleksowego zestawu informacji dotyczących fizycznych, wirtualnych oraz chmurowych - prywatnych i publicznych - środowisk z poziomu niemalże jednego ekranu. Zaglądając do dashboardu otrzymujemy w jednym miejscu wszystko, co trzeba wiedzieć o podatnościach, zanim doprowadzą do przestoju.

Jednocześnie usługa Red Hat zapewnia zautomatyzowaną remediację. Pozwala bardzo szybko podejmować działania i rozwiązywać krytyczne problemy przy wykorzystaniu playbooków Ansible. Co więcej, automatyzacja na tym się nie kończy. Użytkownicy Red Hat Insights otrzymują zautomatyzowaną ekspercką ocenę środowisk i możliwość wejścia na jeszcze wyższy poziom proaktywności. Dzięki temu mogą bowiem identyfikować i naprawiać potencjalne problemy, których sami nie dostrzegli. Automatyzacja ma jeszcze jeden aspekt - pozwala wyeliminować część błędów, które mogą i przytrafiają się ludziom. Wreszcie Red Hat Insights zapewnia krótki czas osiągnięcia wartości. Wdrożenie usługi i jej skalowanie odbywa się bardzo szybko, a przy tym nie wiąże się z koniecznością spełniania dodatkowych wymagań infrastrukturalnych. Zaraz po wdrożeniu, administrator otrzymuje zestaw aktualnych informacji.

Zainteresowany? Dowiedz się więcej

Jak widać Red Hat Insights może być wybawieniem dla administratorów, którzy od dłuższego czasu pracują pod coraz większą presją czasu. Usługa pomaga nie tylko identyfikować podatności na zagrożenia, ale także dostarcza schemat postępowania w celu ograniczenia jej wpływu w dużej liczbie systemów a ostatecznie może uruchomić playbook Ansible w celu zakończenia remediacji.

Co więcej, Red Hat Insights pomaga nie tylko w przypadku samych podatności, ale także w kwestii zgodności z regulacjami takimi jak PCI czy HIPAA, rekomenduje najlepsze praktyki oraz podpowiada działania pozwalające na optymalizację zasobów.

Jeśli do tej pory nie korzystaliście z Red Hat Insights i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tej unikalnej usługi, zapraszamy na webinarium, podczas którego przedstawimy szczegółowo tę usługę oraz opowiemy jak z niej korzystać a także odpowiemy na wszystkie pytania uczestników. Jeśli zależy Wam na skróceniu czasu, który jest potrzebny na lepsze zrozumienie skali ryzyka związanej z podatnościami, raportowaniu tych informacji do różnych interesariuszy i naprawianiu problemów, zapraszamy na nasze webinarium poświęcone Red Hat Insights.