Inteligentne zabezpieczenia

Choć o inteligentnych budynkach powiedziano już wiele, przy okazji prezentacji "technologii przyszłości", to niewiele napisano na temat zabezpieczeń, w które trzeba je wyposażyć.

Pierwszym z omawianych zabezpieczeń inteligentnego budynku jest kontrola dostępu, która pełni również zadanie ochrony przed włamaniem. Na Politechnice Gdańskiej oddano niedawno do użytku nowy gmach Wydziału Elektroniki i Informatyki, będący właśnie tego typu budynkiem. Sam potrafi czuwać nad swoim ogrzewaniem, klimatyzacją, wydać klucze, sprawdzić jak długo wykładowca uczył studentów i nie wpuścić intruza. Politechnika Gdańska zaprojektowała jeden z najinteligentniejszych budynków w Polsce, w którym już uczą się studenci.

Infrastruktura w dużej kubaturze

BMS odpowiada za systemy:

- ogrzewania,

- wentylacji i klimatyzacji,

- elektryczne i zasilające, w tym zasilanie awaryjne,

- oświetleniowe,

- sygnalizacji pożaru (SSP),

- oddymiania,

- sygnalizacji włamania i napadu (SSWN),

- kontroli dostępu (SKD),

- telewizji dozorowej i audiowizualne,

- okablowania strukturalnego.

Według słów Janusza Rechonia, rektora Politechniki Gdańskiej, część zastosowanych rozwiązań do niedawna można było oglądać jedynie na filmach science-fiction. "To miejsce jest fantastycznie strzeżone. Do ochrony najszybszego w Polsce superkomputera korzystamy z czytnika tęczówki oka. Dostęp do niego ma 12 osób, które nie muszą używać kluczy czy kart, aby wejść do chronionego pomieszczenia" - mówi Janusz Rechoń. Budynek jest centralnie zarządzany przez jeden system zawiadujący wszystkimi systemami - ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją i kontrolą dostępu. Centralnym miejscem zarządzania obiektem jest stacja nadzorcza systemu BMS (Building Management System), zlokalizowana pod Audytorium.

Trzecią kondygnację budynku zajmuje centrum obsługi Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Pracuje w niej 30 tys. komputerów, stacji roboczych i serwerów, w jej skład wchodzi najszybszy komputer w Polsce i ponad 160 km kabli światłowodowych, które łączą wszystkie wyższe uczelnie w Trójmieście. "W budynku jest także audytorium na 500 osób" - mówi Andrzej Prusiewicz z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej PG, jeden z autorów inteligentnego obiektu. "A to już spory teatr, i to w pełni uzbrojony w multimedia. Dzięki przesuwanej, dźwiękoszczelnej ścianie, dzielić można go na dwie mniejsze sale, w których bez przeszkód można prowadzić wykłady i prezentacje" - dodaje.

Wszystkim zarządza BMS

System BMS odpowiedzialny jest za sterowanie i integrację różnego typu instalacji, takich jak: systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, systemy elektryczne i zasilające, oświetleniowe, sygnalizacji pożaru (SSP), oddymiania, sygnalizacji włamania i napadu (SSWN), kontroli dostępu (SKD), telewizji dozorowej, okablowania strukturalnego, audiowizualnych, zasilania awaryjnego. Procedury zarządzania i obsługi BMS działającego na rozwiązaniach Siemensa wykonywane są przez system DESIGO. Cechuje go łatwość użytkowania, ze względu na graficzny interfejs administratora, umożliwiający obróbkę danych.


TOP 200