Inteligentne ubrania obsłużą łączność z urządzeniami wearable

Producenci sprzętu typu wearable stały się w ostatnich latach bardzo popularne, a ich producenci poszukują nowych dróg dotarcia do klientów. Dobrym przykładem są naukowcy z Singapuru, proponując w tym obszarze nowatorską, nieznaną wcześniej technologię, rodem z powieści science fiction.

Wearable

Technologia sprawdza się szczególnie w sytuacjach, w których używamy więcej niż jedno urządzenie wearable (czyli takie, które nosimy na sobie - np smartwatche czy czujniki monitorujące tętno). Normalnie łączność z każdym z nich może być utrudniona. Dlatego naukowcy z National University of Singapore zaprojektowali inteligentne ubrania, pełniące funkcje huba komunikującego się z takim urządzeniami. Są one szyte z inteligentnego, jak to określono meta-materiału, która może emitować fale radiowe generowane przez sieci Bluetooth czy Wi-Fi.

Ubranie takie jest właściwie specyficznego rodzaju bezprzewodową siecią, zdolną emitować fale radiowe setki razy silniejsze od fal emitowanych przez punkty dostępne czy inne urządzenia radiowe bazujące na konwencjonalnych technologiach.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • To ciekawe rozwiązanie potrafi oszukać system rozpoznawania twarzy

Materiał jest wykonany ze stalowych, nierdzewnych włókien, mających kształt grzebienia przymocowanego czy przyklejonego do zewnętrznej powierzchni odzieży. Po wewnętrznej stronie materiału znajdują się paski przewodzące fale powierzchniowe, które ślizgają po ciele użytkownika. Spód materiału pełni pełnią funkcję specyficznego rodzaju uziemienia, dzięki któremu fale radiowe nie promieniują w kierunku ciała użytkownika, a wyłącznie na zewnątrz.

Możliwości takiej innowacyjnej technologii zaskoczyły naukowców, gdyż materiał wymienia dane ze światem zewnętrznym pobierać 1000 razy mniejsza moc od standardowych urządzeń radiowych. Posiadanie inteligentnego ubrania powoduje, że producenci urządzeń elektronicznych wearable nie musza do nich wprowadzać żadnych modyfikacji, ponieważ meta-materiał może komunikować się z dowolnym istniejącym urządzeniem bezprzewodowym, niezależnie od tego jakiego pasma częstotliwości używa do transmitowania danych. Meta-materiał jest przy tym bardzo tani. Wyprodukowanie metra bieżącego takiej tkaniny kosztuje ok. 8 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200