Inteligentne taśmy

Sony Electronics zapowiada wprowadzenie nowej generacji napędów taśmowych AIT-3.

Sony Electronics zapowiada wprowadzenie nowej generacji napędów taśmowych AIT-3.

Napędy taśmowe formatu AIT-3, które umożliwią zapis 100 GB danych na pojedynczej kasecie z szybkością transmisji 11 MB/s, pojawią się w sprzedaży w I kwartale 2001 r. Ta zapowiedź jest elementem strategii Sony na najbliższe lata, dotyczącej rozwoju technologii napędów taśmowych AIT (Advanced Intelligent Tape). AIT-3 jest odpowiedzią Sony na informacje o planach rozwoju konkurencyjnych systemów taśmowych LTO (Linear Tape Open) i S-DLT (Super-Digital Linear Tape).

Wiadomo że na początku przyszłego roku pojawią się napędy LTO o pojemności 100 GB i S-DLT, pozwalające na zapisanie do 110 GB danych na jednej kasecie. Według Sony, technologia AIT będzie atrakcyjna dla użytkowników m.in. ze względu na niską cenę. Kompleksowy system AIT do archiwizacji danych ma kosztować mniej niż 5 tys. USD, gdy cena systemów wykorzystujących napędy LTO lub S-DLT wynosi średnio ok. 8,5 tys. USD.

Sony utworzyła organizację, która zajmie się opracowywaniem standardów dla formatu AIT. W jej skład wchodzą m.in. Compaq i HP.

Masowe pamięci taśmowe są wciąż najtańszym rozwiązaniem używanym do archiwizacji. Największym problemem dla producentów będzie zapewnienie wstecznej zgodności, umożliwiającej odczyt starych kaset w nowych napędach.

Według Sony technologia AIT powinna zachowywać zgodność przynajmniej w obszarze jednej generacji sprzętu. Najpóźniej na początku 2004 r. pojawią się napędy taśmowe wykorzystujące kolejną wersję formatu AIT-4.


TOP 200