Inteligentne anteny WLAN

Zasięg i przepustowość połączeń WLAN można zwiększyć stosując inteligentne anteny MIMO (Multiple Input Multiple Output) oraz chipset wyposażony w specjalne algorytmy.

Algorytmy rozpoznają sygnały przekazywane przez różne ścieżki radiowe i kierują je do odpowiednich elementów anteny.

Zanim sygnał radiowy generowany przez nadajnik dotrze do odbiornika, odbija się od wielu naturalnych przeszkód. Mamy wtedy do czynienia z wieloma ścieżkami radiowymi, co utrudnia odbiornikowi prawidłowe odbieranie danych. Inteligentna technologia MIMO potrafi wykorzystać wszystkie ścieżki, ponieważ zawarte w nich dane są przez odbiornik odpowiednio interpretowane dzięki użyciu specjalnych algorytmów.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Panuje przekonanie, że technologia MIMO zostanie włączona do standardu 802.11n, dzięki któremu sieci WLAN będą przekazywać dane z dużo większą szybkością niż 100 Mb/s, wykorzystując do tego celu częstotliwość 20 MHz.

Niektórzy sięgają po inne rozwiązania. I tak firma Motia zaprojektowała chipset Javelin 2,4 Hz, który współpracuje z tradycyjnymi układami 802.11. Chipset odbiera sygnały ze specjalnej adaptacyjnej matrycy, która składa się z czterech anten, a następnie integruje sygnały odbierane z różnych ścieżek, tworząc (tak jak MIMO) jeden optymalny sygnał.

Inteligentne anteny WLAN
Vivato Networks używa jeszcze innej technologii. Jest to inteligentna antena, której Vivato nadał nazwę fazowej matrycy (rodzaj panelu). Panel składa się z wielu małych anten, każda odbierająca sygnały dochodzące z różnych kierunków. Specjalne algorytmy wybierają odpowiednią wiązkę radiową i kierują ją do określonego elementu anteny, co pozwala znacznie zwiększyć zasięg radiowego połączenia. Technologia ta zdaje bardzo dobrze egzamin szczególnie w zewnętrznych sieciach WLAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200