Intel: zysk mniejszy o 76%

Kierownictwo koncernu tłumaczy słabsze wyniki finansowe ciągle pogarszającą się sytuacją gospodarczą na świecie oraz zaciętą wojną cenową ze swoim największym konkurentem, firmą AMD.

W II kw. br. Intel uzyskał o 76% mniejszy zysk w stosunku porównaniu do tego samego okresu roku 2000. W okresie kwiecień - czerwiec 2001 r. firma zarobiła 854 mln USD, natomiast w II kw. ubiegłego roku ponad 3,5 mld USD. Przychody koncernu wyniosły 6,3 mld USD i zmniejszyły się o 24% w porównaniu do analogicznego okresu w roku minionym (8,3 mld USD). Pierwszy kwartał br. firma zamknęła przychodami na poziomie 6,7 mld USD.

Według Intela przyczyną spadku przychodów i zysków firmy jest zastój panującym na rynku komputerów klasy PC oraz ciągła walka cenowa z innymi producentami procesorów, przede wszystkim z AMD. "Wyniki finansowe osiągnięte przez Intela w II kwartale tego roku pokrywają się w większości z naszymi oczekiwaniami", stwierdził prezes Intela, Craig Barret. "Wierzymy, że druga połowa roku będzie dla nas dużo bardziej korzystna", powiedział wiceprezes koncernu ds. finansów, Andy Bryant.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Jednakże, wyniki Intela w III kw. 2001 r. mogą zostać osłabione zmniejszającym się średnim poziomem cen procesorów i trwającym spowolnieniem w innych sektorach rynku rynku procesorowego. Intel szacuje, że przychody w III kw. zamkną się sumą 6,2-6,8 mld USD. Firma planuje przyspieszyć proces wycofywania z produkcji procesora Pentium III i skupienia swoich działań na rozwoju Pentium 4. Jeszcze w tym kwartale na rynku ma się pojawić procesor Pentium 4 taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz. W drugiej połowie tego roku granicę 1 GHz powinny z kolei przekroczyć najtańsze układy z serii Celeron. Władze firmy mają nadzieję, że pozwoli to na ponowne zwiększenie udziału Intela w rynku porcesorów, który wynosi obecnie 76,2%. W ostatnim okresie AMD zwiększyła rynkowy udział do 22%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200