Intel zmodyfikował mikrokomputer Edison

Intel zmodyfikował swój miniaturowy komputer noszący nazwę Edison (instalując w nim hub zdolny obsługiwać większą liczbę czujników), zaprojektowany z myślą o stosowaniu w podręcznych urządzeniach typy „wearable” (czyli takich, które można nosić na sobie). Premiera komputera (mającego wielkość karty pamięci SD) miała miejsce w styczniu br. To układ scalony wytwarzany przy użyciu technologii 22 nm, wyposażony w dwurdzeniowy procesor (taktowany zegarem 400 MHz) oraz w bezprzewodowe interfejsy Wi-Fi i Bluetooth.

Najważniejszym nowym elementem, jaki Intel wprowadził do komputera Edison, jest hub odbierający dane z różnego rodzaju zewnętrznych czujników. Projektanci urządzeń „wearable” opartych na komputerze Edison będą teraz mogli integrować je z dodatkowymi czujnikami, rejestrującymi np. rozmaite parametry otoczenia czy wykrywające ruch albo światło.

Nowy komputer Edison (mający kształt kwadratu) jest nieco większy od poprzedniego modelu (o ok. 1 mm z każdej strony). Intel wyposażył go też w dodatkowe złącze, do którego można dołączać zewnętrzne czujniki.

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Komputer jest co prawda zbyt duży, aby mógł obsługiwać tak modne ostatnio inteligentne zegarki, ale może być z powodzeniem stosowany w takich produktach, jak inteligentne ubrania czy osobiste monitory zdrowia. Firma zamierza instalować komputer w hełmach noszonych przez zawodników uprawiających football amerykański, gdzie będzie analizować w czasie rzeczywistym dane odbierane z czujników umieszczonych na ciele zawodników (rejestrujące np. siłę z jaką zawodnicy zderzają się ze sobą). Wyniki takiej analizy będą następnie przesyłane drogą bezprzewodową do centrali.

Warto przypomnieć, że Intel produkuje też miniaturowy komputer noszący nazwę Galileo, wyposażony w energooszczędny procesorze Quark (oparty na architekturze x86). Jest on kupowany przez producentów urządzeń typu „wearable” i kosztuje od 70 do 80 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200