Intel zmniejszy swoje zaangażowanie we wspieranie Solarisa na platformie IA-64

Zdaniem Intela, Sun nie w pełni wywiązywał się z obietnic dotyczących wspierania jego nowej architektury. Producent będzie jednak nadal prowadził prace dotyczące przystosowania Solarisa do współpracy z procesorem Itanium, zgodnie z wcześniej zawartymi umowami, choć już z mniejszym zaangażowaniem.

Paul Otellini, wiceprezes Intel Architecture Business Group, podczas wystąpienia na Intel Developer Forum, stwierdził, że jego firma zamierza ograniczyć wsparcie dla systemu Solaris przygotowywanego w wersji dla platformy IA-64.

Jako powód takiej decyzji, P. Otellini podał niewywiązywanie się Suna w pełni z obietnic dotyczących wspierania nowej architektury Intela. Producent będzie jednak nadal prowadził prace dotyczące przystosowania Solarisa do współpracy z procesorem Itanium, zgodnie z wcześniej zawartymi umowami. "Dopasujemy się naszym poziomem zaangażowania do poziomu Suna, jednak zamierzamy skupić się na własnych wysiłkach w innym obszarze" - dodał P. Otellini.

Decyzja ta zaskoczyła przedstawicieli Suna. Zasugerowali oni, że być może Intel po prostu obawia się konkurencji ze strony partnera produkującego także serwery oparte na własnym procesorze UltraSparc. Zdaniem analityków, to właśnie Sunowi nie zależało zbytnio na dużym zaangażowaniu we współpracę z Intelem, ponieważ działanie Solarisa na platformie intelowskiej było dla niego sprawą drugorzędną.

Według analityków z IDC, udział Suna w rynku systemów unixowych działających na platformie Intela ostatnio maleje. "Solaris na platformie Intela jest dobrym rozwiązaniem, które jednak nie przekonuje użytkowników. Jest to w dużym stopniu spowodowane tym, że gdy myśli się o Sunie, kolejnym skojarzeniem jest Sparc. Sun nigdy nie zrobił nic, aby ludzie myśleli inaczej" - stwierdził analityk z IDC.

Dodał też, że przy obecnym szerokim wsparciu dla IA-64, oferowanym przez praktycznie wszystkich głównych producentów systemów (Windows 2000, Linux, Monterey, HP-UX, NetWare), brak wsparcia ze strony Suna nie będzie miał większego wpływu na popularność Itanium. Analityk przypomniał też, że podobna sytuacja miała miejsce, gdy Compaq we wrześniu ub.r. zrezygnował z planów przystosowywania swojego unixowego systemu Tru64 na 64-bitową platformę intelowską.

***

64-bitowy Solaris jeszcze w tym roku

Nie będzie systemu Tru64 Unix dla Merceda

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200