Intel zmienia strategię rozwoju technologii AI

Korporacja powzięła strategiczną decyzję dotyczącą dalszego rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Ogłosiła w tym tygodniu iż nie będzie dalej pracować nad procesorami NNP (Neural Network Processor) noszącymi kodową nazwę Nervana, a skoncentruje obecnie swoje wysiłki na technologii, w posiadanie której weszła wraz z przejęciem firmy Habana.

Intel kupił izraelską firmę Habana Labs (start-up) za kwotę 2 mld USD w grudniu 2019 roku. Specjalizuje się ona w projektowaniu rozwiązań bazujących na technologii AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja).

Firma Habana została założona w 2016 roku i ma swoją główną siedzibę w Izraelu (Tel Awiw). Po jakimś czasie otworzyła biura w kilku krajach na cały świecie, w tym w Polsce (w Gdańsku). Jako start-up Habana zebrała do momentu przejęcia jej przez Intel kwotę 120 mln USD, z czego 75 mln pochodziło z funduszu finansowanego przez Intel Capital.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Microsoft przygotowuje się do odświeżenia linii Surface

Pierwszy układ NNP zaprojektowany przez firmę Habana miał swoją premierę w 2017 roku, a w momencie przejęcie jej przez Intel, produkował dwa układy scalone wspierające technologię AI: Goya (układ powstał w 2017 roku) i Gaudi (wprowadzony do oferty w połowie zeszłego roku).

Obsługiwane przez procesory NNP sieci neuronowe mają zawsze dwie fazy pracy. Najważniejsza jest zawsze pierwsza faza (trening), gdy układ uczą się tego jak obsługiwać określone procesy, takie jak np. rozpoznawanie obrazów. I to właśnie tę technologię (a konkretnie wspierające ją algorytmy, dzięki którym układ szybko nabywa wiedzę) firma Habana opanowała do perfekcji.

Habana nie jest pierwszą firmą specjalizującą się w technologii AI, jaką Intel przejął w ostatnich latach. Wcześniej korporacja kupiła takie firmy rozwijające technologie sztucznej inteligencji, jak Movidius, Nervana, Altera oraz Mobileye.

W opinii analityków obroty na rynku układów AI przekroczą w 2025 roku kwotę 20 miliardów USD. Intel poinformował natomiast niedawno, że jego przychody pochodzące ze sprzedaży takich układów wzrosły w zeszłym roku o 20% (porównują rok do roku) i zamknęły się kwotą 3,5 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200