Intel zmienia nazwy procesorów

Intel zmienia system nazewnictwa procesorów, odchodząc od nazw zawierających takie parametry jak MHz czy GHz. Do tej pory Intel promował swoje procesory, nadając im nazwy informujące klientów o szybkości pracy zegara, co miało wskazywać na jego dużą wydajność. Teraz będzie inaczej.

Wszystkim swoim procesorom (przeznaczonym tak dla komputerów stacjonarnych jak i przenośnych) Intel będzie teraz nadawać nazwy odpowiadające danej serii (300, 500 lub 700), która będzie kojarzona z określoną rodziną procesorów. I tak np. nowe układy Celeron będą identyfikowane jako procesory serii 300, układy Pentium 4 jako procesory serii 500, a układy P4 Extreme Edition jako procesory serii 700. W ramach każdej serii Intel będzie oczywiście różnicować nazwy układów, zależnie od ich architektury, szybkości zegara, frontowej magistrali danych i innych zastosowanych technologii.

Przyjmując nowy system nazewnictwa procesorów, Intel chce informować użytkowników nie tylko o tym, z jaką szybkością pracuje dany układ, ale też o innych, nie mniej ważnych parametrach produktu. Dzisiaj to właśnie te parametry decydują niejednokrotnie o tym, na jaki procesor decyduje się użytkownik.

Zobacz również:

AMD wprowadził nowy system nazewnictwa swoich procesorów kilka lat temu (oparty na ich wydajności), wtedy gdy intelowskie procesory Pentium 4 zaczęły być taktowe szybszym zegarem niż procesory Athlon XP. Nowe nazwy procesorów AMD miały sugerować użytkownikom, że o wydajności procesora nie decyduje sama szybkość zegara, ale też inne zastosowane w nim rozwiązania. Przykładem potwierdzajacym tę tezę jest intelowski procesor Pentium M przeznaczony dla komputerów przenośnych. Chociaż procesor ten jest taktowany zegarem o niższej częstotliwości niż procesor Pentium 4 Mobile, to pracuje od niego wydajniej.

Tak więc (są to na razie spekulacje nie potwierdzone przez producenta). Procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3,4 GHz z technologią HT może zmienić swoją nazwę na Pentium 4 550 HT. Ten sam procesor P4, taktowany tym samym zegarem, ale dysponujący większym buforem L2, może nosić nazwę Pentium 4 555 HT.


TOP 200