Intel zmienia nazewnictwo procesorów Xeon

Po pięciu latach od daty premiery Intel zdecydował się nadawać kolejnym modelom procesorów Xeon nazwy nawiązujące do medali olimpijskich, dzięki którym użytkownicy będą w stanie już na pierwszy rzut oka ocenić, z jakiej klasy układem mają do czynienia.

I tak nowym modelom układów Xeon będą towarzyszyć takie określenia, jak Platinum, Gold, Silver i Bronze. Medali platynowych w sporcie co prawda nie ma, ale złote, srebrne i brązowe są. Nieoficjalnie wiadomo, że na nowych układach Xeon pojawią się naklejki o treści Xeon-P, Xeon-G, Xeon-S albo Xeon-B.

Oznaczenie procesora będzie łatwo rozszyfrować. Z im bardziej wartościowym metalem będzie skojarzony procesor, tym szybciej będzie on pracować. Dlatego najbardziej wydajnym procesorom (odwołując się do stanu na dzisiaj byłyby to np. procesory klasy high-end E7) będzie towarzyszyć nazwa Xeon-P, a mniej wydajnym odpowiednio Xeon-G, Xeon-S i Xeon-B.

Zobacz również:

Intel zapowiada, że nowe nazewnictwo pojawi się w połowie bieżąco roku z momencie wprowadzenia na rynek serwerowych układów bazujących na architekturze Skylake.


TOP 200