Intel zbudował układ scalony zdolny rozpoznawać zapachy

Firma zrobiła duży krok do zrozumienia, jak funkcjonuje ludzki mózg. Intel opublikował bowiem wyniki swoich badań nad układem scalonym oraz zarządzającym nim algorytmem, który jest w stanie rozpoznawać zapachy. Oznacza to iż wąchając kwiatek układ będzie mógł w przyszłości odpowiedzieć na pytanie, czy ma przed sobą różę, czy może jest to tulipan.

Intel (a konkretnie grupa informatyków zajmująca się projektowaniem neuromorficznych systemów IT) prowadził badania we współpracy z naukowcami z Cornell University (Ithaca, stan Nowy Jork, USA). Doprowadziły one do opracowania algorytmu matematycznego, który naśladuje zachowanie układu węchowego ssaków. Jak wiadomo układ taki rejestruje zapachy i następnie uczy się, jak je rozpoznawać.

Algorytm został następnie zaimplementowany na neuromorficznym układzie scalonym Intela noszącym nazwę Loihi, który pełni w tym przypadku rolę „elektronicznego”, czy jak kto woli „krzemowego nosa”.

Zobacz również:

Układ identyfikuje zapachy za pomocą 72 chemicznych czujników (dla porównania, ludzki nos ma 450 receptorów węchowych) i zawiera 130 tys. elektronicznych „neuronów”, które są podłączone do ponad 1 mld synaps funkcjonujących podobnie jak biologiczne synapsy znajdujące się w ludzkim mózgu.

Póki co nie są to imponujące ilości biorąc pod uwagę fakt, że ludzki mózg zawiera ok. 100 mld neuronów oraz kilkadziesiąt bilionów synaps. Dlatego układ na razie identyfikuje ograniczoną liczbę zapachów. Istotne jest to, że Loihi to neuromorficzny układ, który funkcjonuje podobnie jak ludzki mózg.

Intel nie jest jedyną firmą eksperymentującą z układami tego typu. I tak np. IBM chce zbudować komputer, który będzie podejmować decyzje pracując w podobny sposób, jak robi to ludzki mózg. Firma stworzyła już inteligentny układ scalony noszący roboczą nazwę TrueNorth, który emuluje pracę mózgu.


TOP 200