Intel zaprezentował układy FPGA nowej generacji zaprojektowane z myślą o aplikacjach AI

Po blisko osiemnastu miesiącach prac nad układami scalonymi projektowanymi w ramach inicjatywy Falcon Mesa, Intel zaprezentował pierwszy produkt tej linii. To programowalny – o czym świadczy sama nazwa produktu - układ FPGA Agilex.

Układ z racji wspieranych technologii może wspierać nawet najbardziej wymagając aplikacje, takie jak aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję czy obsługujące duże bazy danych.

Układy Agilex reprezentują nowy trend w obszarze programowalnych układów typu FPGA (Field-Programmable Gate Array; co można przetłumaczyć jako układ bazujący na bezpośrednio programowalnej macierzy bramek), które mają stawić czoła eksplozji danych generowanych przez aplikacje nowej generacji oraz takie infrastruktury sieciowe, jak IoT (internet rzeczy).

Zobacz również:

  • AWS ogłasza ogólną dostępność Amazon Security Lake
  • Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów
  • Meta pokazała swój pierwszy chip do obsługi aplikacji AI
Intel zaprezentował układy FPGA nowej generacji zaprojektowane z myślą o aplikacjach AI

Intel zapowiada, że pierwsze serwery wykorzystujące układy tej linii pojawią się w centrach danych w trzecim kwartale tego roku. Warto zauważyć, że są to pierwsze układy FPGA oferowane przez firmę Intel, których produkcja bazuje na technologii 10 nanometrów.

Układ jest dostępny w trzech wersjach (linia F, linia I i linia M), każda mogąca sprostać różnym wymaganiom. Rodzina Agilex wspiera w zależności od linii różne technologie: PCIe Gen 5 (urządzenie peryferyjne z interfejsem Express Express) Gen 5 oraz różne rodzaje pamięci, w tym pamięć DDR5 RAM, HBM (pamięć o wysokiej przepustowości) i pamięć Optane DC.

Układy mogą wymieniać dane z otoczeniem z szybkością do 112 Gb/s i wspierają formaty danych wymagane przez aplikacje AI (sztuczna inteligencja). Chodzi tu np. o format bfloat16, który będzie wspierany przez intelowskie procesory kolejnej generacji projektowane z myślą o obsługiwaniu aplikacji AI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200