Intel zaprezentował swój najszybszy układ CPU

Korporacja podjęła wyzwanie rzucone swego czasu przez AMD (chodzi o jej wydajny procesor Zen) i wprowadza na rynek coraz szybciej pracujące procesory serwerowe. I tak kilka dni temu zaprezentowała swój najszybszy jak do tej pory układ CPU. Mowa o procesorze oznaczonym symbolem Xeon E5-2699A v4.

To prawdziwy gigant, który zawiera 22 rdzenie obliczeniowe i pracuje o 5% szybciej od podobnego układu poprzedniej generacji, oznaczonego symbolem E5-2699 v4. Wydawałoby się, że pięć procent to niewiele. Jednak z przypadku serwerów zawierających wiele takich układów, jest to już znacząca różnica. I tak testy pokazały, że serwer zawierający cztery gniazda procesorowe – czyli 88 rdzeni – pracuje wtedy o 20% wydajniej.

Układ Xeon E5-2699A v4 bazuje na architekturze Broadwell i jest wytwarzany przy użyciu technologii 14 nanometrów. Jak pokazuje mapa drogowa opracowana przez Intel, w połowie przyszłego roku na rynek powinny wejść jeszcze potężniejszy serwerowy procesor, który będzie bazować na architekturze Skylake.

Zobacz również:

Xeon E5-2699A jest taktowany zegarem o częstotliwości 2,4 GHz i zawiera bufor na dane L3 o pojemności 55 MB oraz różne interfejsy, które zapewniają mu łączność z siecią, pamięcią masową oraz układami I/O.


TOP 200