Intel zaprezentował prototyp procesora z zegarem 1,5 GHz

Firma ujawniła też pierwsze informacje o linii procesorów Willamette, do których będą należeć jednostki taktowane zegarami o częstotliwości powyżej 1 GHz.

Intel, podczas swojej corocznej konferencji Intel Developer Forum, zademonstrował testową wersję procesora taktowanego zegarem o częstotliwości 1,5 GHz oraz przygotowane już do produkcji seryjnej Pentium III z zegarem 1 GHz.

Procesor z zegarem o częstotliwości 1,5 GHz jest pierwszym z nowej linii układów noszącej roboczą nazwę Willamette, które mają trafić na rynek w drugiej połowie tego roku.

O Willamette Intel mówił już wcześniej, ale dopiero teraz ujawnił kilka dodatkowych szczegółów na ten temat. Nowe 32-bitowe procesory będą wyposażone w szynę systemową 400 MHz i nie wymagają zastosowania specjalnego systemu chłodzenia. W procesorze zastosowano również rozwiązanie określane mianem hyper pipeline, pozwalające mu na przetwarzanie podwójnej liczby danych. Procesory te wykorzystują też nową technologię strumieniowego przesyłania danych, określaną jako "Streaming SIMD Extension II". Pozwala ona na znaczne poprawienie rozdzielczości przesyłanych obrazów wideo.

Ponadto przedstawiono plany rozwoju dotyczące innych jednostek. W I połowie tego roku Celerony mają być taktowane zegarami o częstotliwości 600 MHz, a w ofercie ma się pojawić nowy procesor nazwany roboczo Timna, także przeznaczony na rynek tanich komputerów. W drugiej połowie roku ma się natomiast pojawić Pentium III z zegarem 900 MHz, a jeszcze przed końcem roku z zegarem 1 GHz. Będą one współpracować z układami wspomagającymi Camino II obsługującymi pamięć Rambus oraz Solano II dla pamięci DRAM.

Również na ten rok zapowiadana jest premiera pierwszego tzw. procesora zintegrowanego, czyli łączącego w sobie procesor, kartę graficzną, pamięć i pamięć podręczną na jednej płycie głównej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200