Intel zaprezentował koncepcję QuickData

Intel zaprezentował w Taipei na konferencji IDF jeden z elementów swojej technologii o nazwie I/O Acceleration Technology (I/OAT), która zwiększa szybkość pracy układów I/O instalowanych w serwerach.

Ważnym elementem technologii I/OAT jest rozwiązanie, któremu Intel nadał nazwę QuickData. Pozwala ono przesyłać dane odbierane z sieci bezpośrednio do pamięci, pomijając procesor. Rozwiązanie QuickData zostało przedstawione jako część technologii I/OAT w połowie br., wtedy gdy Intel wprowadził na rynek procesory linii Xeon 5100. Rozwiązanie QuickData stosują obecnie motory DMA (Direct Memory Access) znajdujące się w chipsetach obsługujących intelowskie serwery i stacje robocze, a technologię I/OAT wspierają już takie firmy, jak IBM, Hitachi, NEC, Toshiba, Acer, Lenovo oraz Samsung.

Rozwiązanie QuickData mogą obecnie implementować w swoich produktach również inne firmy. Do tej pory można je było stosować wyłącznie w serwerach zawierających intelowskie karty sieciowe i układy scalone.

Zobacz również:

Koncepcję QuickData poparły już IBM, Fujitsu-Siemens i Microsoft. Chcą ją też stosować firmy Broadcom i Mellanox (dostawca rozwiązań InfiniBand). Również VMware zamierza wprowadzić rozwiązanie QuickData do swoich rozwiązań wirtualizujących zasoby.

Pracując nad QuickData, Intel współpracował w wieloma firmami, z tym z Microsoftem, z VMware i ze społecznością wspierającą system Linux.

IBM zamierza wprowadzić do swoich serwerów intelowskie karty sieciowe PRO/1000PT, które wspierają rozwiązanie QuickData, a VMware chce je wykorzystać do zwiększenia szybkości pracy programów emulujących operacje I/O.