Intel zapowiada układy Penryn

Intel informuje, że w drugiej połowie br. wprowadzi na rynek procesory Core 2 i Xeon kolejnej generacji należące do nowej rodziny Penryn. Będą to układy oparte na ulepszonej architekturze Intel Core, produkowane przy użyciu technologii 45 nm.

Procesory Penryn będą produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii High-k. Intel wprowadzi na początku na rynek 6 procesorów Penryn. Znajdą się wśród nich dwu i czterordzeniowe układy przeznaczone do instalowania w komputerach typu desktop, dwurdzeniowy układ przeznaczony do instalowania w notebookach, dwu i czterordzeniowe układy przeznaczone do instalowania w serwerach oraz silny procesor przeznaczony do budowania serwerów najwyższej klasy. Intel podał, że czterordzeniowe układy Penryn zawierają 820 mln tranzystorów.

Mobilny procesor Penryn wspiera opcję zarządzającą poborem mocy o nazwie Deep Power Down Technology i Intel wprowadził do niego ulepszoną technologię Dynamic Acceleration Technology, stosowaną w produkowanych obecnie układach Intel Core 2. Wszystkie układy Penryn wspierają instrukcje Streaming SIMD Extensions 4 (SSE4) oraz Enhanced Intel Virtualization Technology, dzięki której wydajność wirtualnych maszyn wzrasta o 25 do 75%.

Intel podaje, że układy przeznaczone do instalowania w komputerach typu desktop i serwerach będą taktowane zegarem o częstotliwości powyżej 3 GHz. Układy Penryn zawierają pojemne bufory L2 (nawet o 50% większe). Dla przykładu, dwurdzeniowe układy Penryn zawierają bufor L2 o pojemności 6 MB, a w przypadku czterordzeniowych układ Penryn jest to 12 MB.

Intel zapowiada, że po układach Penryn na rynek wejdą procesory oparte na zupełnie nowej mikroarchitekurze (którą Intel określa jako "first truly dynamic and design scalable microarchitecture") o nazwie Nehalem, produkowane również w oparciu o technologię 45 nm. Ma to nastąpić w 2008 roku i wśród układów linii Nehalem (oferujących szereg nowych opcji) znajdzie się procesor zawierający osiem rdzeni. W dalszej kolejności w ofercie Intela pojawią się procesory oznaczone nazwami kodowymi Westmere i Gesher (technologia 32 nm).