Intel zapowiada swój pierwszy modem 5G

Firma informuje, że jej pierwszy modem 5G będzie gotowy w drugiej połowie tego roku. Modem znajdzie zastosowanie nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale również w autonomicznych samochodach, serwerach, bezprzewodowych stacjach bazowych, dronach oraz robotach. Analitycy przewidują, że sieci 5G ruszą na dobre w 2020 roku, a wcześniej będą to prototypowe instalacje budowane głównie w celach testowych.

Zapowiadany przez Intel modem 5G ma mieć przepustowość rzędu 5 Gb/s. Oznacza to, że będzie pracować pięć razy szybciej od modemów 4G oraz również pięć razy szybciej od połączeń Google Fiber, które przesyłają dane z szybkością 1 Gb/s.

Modemy takie będą też instalowane w smartfonach, ale dopiero w drugiej kolejności. Najpierw pojawią się zapewne w laptopach i tabletach. Intel wiąże z modemem duże nadzieje, gdyż jego wcześniejsze próby wprowadzenie procesorów Atom do smartfonów spaliły kompletnie na panewce. Teraz Intel będzie robić wszystko, aby przynajmniej jego modemy wkroczyły do takich urządzeń.

Zobacz również:

  • Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach
  • Samsung przekazuje Huawei kolejne patenty

Warto przypomnieć, że Qualcomm zapowiedział swój pierwszy modem 5G kilka miesięcy temu. To układ noszący nazwę Snapdragon X50, który powinien pojawić się mobilnych urządzeniach trochę później od modemu 5G firmy Intel, bo pod koniec 2018 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200