Intel zapowiada rychły koniec systemów uwierzytelniania opartych na hasłach

Intel zapowiada, że już wkrótce użytkownicy będą mogli sprawdzać pocztę i logować się do swoich bankowych kont bez koniecznie wpisywania z klawiatury hasła. Firma pracuje bowiem nad systemem, który będzie uwierzytelniać użytkowników używając do tego celu różnego rodzaju technologii biometrycznych.

Kirk Skaugen (stojący w Intelu na czele oddziału PC Client Group) informuje, że jeszcze w tym roku McAfee (obecnie cześć Intela) udostępni oprogramowanie, które będzie w stanie potwierdzać tożsamość użytkowników, korzystając z biometrycznych technologii. Intel nie ujawnia na razie szczegółów technicznych dotyczących tego rozwiązania, informując jedynie, że prace nad takim systemem dobiegają końca. A sprawa jest ważna biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny użytkownik Internetu używa ok. 18 haseł (i musi je zapisać lub pamiętać), a uwierzytelnianie biometryczne zwolni go z tego obowiązku.

Technologia uwierzytelniania biometrycznego nie jest specjalną nowością. Jest np. wykorzystywana w Apple Pay, gdzie użytkownicy urządzeń iPhone oraz iPad mogą się uwierzytelniać przykładając w odpowiednie miejsce palec (chodzi o unikalny dla każdego człowieka układ linii papilarnych).

Zobacz również:

Intel chce stosować zarówno tę metodę, jak i inne technologie (także rozpoznawanie rysów twarzy czy głosu). Intel pracuje też nad technologią, która będzie stosowana w urządzeniach typu wearable, takich jak BioSport In-Ear Headphone (w tym przypadku system bada i analizuje impulsy elektryczne generowane przez serce użytkownika).

Intel pracuje też nad technologiami, dzięki którym użytkownicy będą mogli drogą bezprzewodową ładować baterie zasilające mobilne urządzenia czy budować szybkie połączenia radiowe i wymieniać przez nie dane ze znajdującymi się w najbliższym otoczeniu innymi urządzeniami, zarówno mobilnymi, jak i stacjonarnymi. Pierwsze takie rozwiązanie pojawić się ma w przyszłym roku razem z wprowadzeniem do laptopów procesorów Core szóstej generacji, noszących kodową nazwę Skylake. W laptopach takich (bazujących między innymi na technologii WiGig, dużo wydajniejszej od standardowej technologii Wi-Fi 802.11ac), nie znajdziemy często już portu USB czy wtyku, do którego można podłączyć zewnętrzny zasilacz.


TOP 200