Intel zapowiada premierę szybkich dysków SSD/Optane na koniec tego roku

Korporacja ujawniła plany dotyczące wprowadzenia na rynek jej szybkich dysków SSD kolejnej generacji. Chodzi o dyski SSD należące do rodziny Optane, które są wyposażone w nowatorską, nieulotną pamięć 3D XPoint i wspierają protokół NVMe. Dyski takie pojawią się ofercie Intela nieco później niż oczekiwano i ich premiera przewidziana jest na koniec tego roku.

Nieulotna pamięć 3D XPoint (czyli taka, która zapamiętuje dane po odłączeniu od niej zasilania) jest wspólnym dziełem firm Intel i Micron. Pracuje ona 1000 razy szybciej od pamięci flash oraz jest w stanie przechować na określonej powierzchni układu scalonego 10 razy więcej danych niż standardowe układy pamięci typy DRAM.

Biorąc pod uwagę koszt przechowywania jednego bita danych, pamięć 3D XPoint plasuje się mniej więcej w połowie drogi między pamięciami NAND/flash i DRAM. Ważne jest też to, że pamięci 3D XPoint są kilkaset razy bardziej żywotne od pamięci flash.

Zobacz również:

Intel zapowiada premierę szybkich dysków SSD/Optane na koniec tego roku

Intel informuje, że dyski Optane zadebiutują w ramach platformy Mansion Beach. Z czasem zostaną zmodyfikowane i w 2017 roku zasilą kolejne dwie platformy noszące nazwy Brighton Beach i Stony Beach.

Dyski SSD wchodzące w skład platformy Mansion Beach będą komunikować się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem interfejsu PCIe Gen 3 x4 (zawierającego cztery ścieżki I/O), który będzie instalowany bezpośrednio na płycie głównej komputera.

Premiera platformy Brighten Beach przewidziana jest na pierwszy kwartał 2017 roku. Będzie ona bazować na nieco wolniejszym interfejsie PCIe (PCIe 3.0 x2). W połowie przyszłego roku pojawi się platforma Carson Beach.


TOP 200